70 268 сигнала за тормоз на деца в интернет са били подадени през 2024 г. в дирекция "Киберпрестъпност" на Главна дирекция борба с организираната престъпност (ГДБОП). Това съобщи координаторът на Центъра за безопасен интернет Антоанета Василева, цитирана от БТА, на конференция по повод 20 г. от създаването на организацията.
По думите на Василева информираността на родителите и децата за безопасността в онлайн пространството се повишава значително. "Получаваме все повече запитвания от родителите. Все повече ни задават въпроса как да направят профилите им безопасни или да ограничат екранното време", поясни Василева. Тя посочи още, че Центърът за безопасен интернет усилено работи по всички получени сигнали. "Центърът получава обаче тревожни данни - всяко седмо дете е жертва на тормоз в онлайн пространството", допълни тя.
"Почти 99% от децата, пострадали от онлайн тормоз, са момичета", каза още Василева. "Имаме подадени над 100 хиляди сигнала за публикувани изображения в "Телеграм". Съдържанието, което ние не успяхме да свалим обаче, се прехвърли в сървър в Холандия и се борим да бъде премахнато", обясни тя.
По думите й децата се сблъскват с тормоз не само в социалните мрежи, но и в различни чат приложения и в онлайн игрите. За м.г. на Горещата линия на центъра са получени общо 1 749 747 сигнала.
Всеки, който е бил жертва на тормоз в онлайн пространството, или желае да докладва за нередност, може да го направи в портала на Центъра за безопасен интернет - https://www.safenet.bg/podavane-na-signal/.
По света
Един на всеки шест тийнейджъри е бил жертва на кибертормоз, а 12% от децата в училищна възраст признават, че самите те са тормозили връстниците си. Това показаха данни от м.г. от проучване на Световната здравна организация (СЗО).
У нас положението е още по-тревожно - близо 1/3 от тийнейджърите и 15% от децата са били засегнати от негативно отношение в интернет, показа допитване на Yettel от 2024 г., което регистрира ръст на децата, станали обект на онлайн тормоз. Най-често той е под формата на обиди и подигравки, но не са малко и случаите на кражба на профили и разпространяване на невярна информация.