Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) се превръща във все по-репресивен орган, като трупа нови и нови правомощия и привилегии. С последните законови промени, внесени от Данаил Кирилов (ГЕРБ) и Хамид Хамид (ДПС), се регламентира, че при разкриване на корупция на хора на висши държавни длъжности комисията може да поиска от съда разкриване на банкова и търговска тайна, както и борсова информация.
Скандалното е, че без разрешение на съда ще може да изисква от застрахователите разкриване на застрахователна тайна, да иска от НСИ информация за годишните финансови отчети на фирмите, а това е статистическа тайна. Също и да получава информация от електронната база данни на Централния кредитен регистър и от Регистъра на банковите сметки и сейфове, да отправя искане до органи по приходите за данъчна и осигурителна информация.
От закона пада текстът, даващ гаранции срещу произвол, че по време на конфискационното производство, "когато се изисква доказването да се извърши с писмен документ, не могат да се правят изводи във вреда на ответника, ако бъде доказано, че документът е загубен или унищожен не по вина на страната". В добавка от 3 на 6 месеца от последния акт по налагане на обезпечителните мерки се увеличава срокът, в който комисията предявява иск за конфискация.
Проектът предвижда, че всички държавни институции и службите за сигурност при получаване на информация за корупция на висш служител незабавно я предоставят на комисията, иначе подлежат на глоби - от 100 до 2000 лв. за първо нарушение и от 500 до 5000 лв. за второ.
Създава се норма, че органите на комисията могат да призовават в служебните помещения граждани. Ако някой призован не се яви без уважителни причини, се глобява и се довежда принудително от МВР, "ако явяването му е задължително, или органите на комисията намерят, че то е необходимо". Принудителното довеждане се извършва през деня, освен ако не търпи отлагане. Глобата за неявяване е от 100 до 2000 лв., а ако е повторно - от 500 до 5000 лв.
ЕКСТРИ
С проектозакона се разпъва чадър над общинските съветници, които се вадят от списъка с лицата, които трябва да декларират имущество и интереси. Това тяхно задължение беше отложено веднага след приемането на закона за след местните избори през 2019 г. Данаил Кирилов обяснява в интервю за "24 часа", че ако трябва да се попълват декларации, ще оредеят кандидатите за общински съветници. А и дейността на общинарите била "в голяма степен на обществени начала, не е толкова високо заплатена". Шефът на комисията ще има право на охрана от НСО по подобие на главния прокурор. А когато конвоира някого, колите й ще са със специален режим на движение.