Медия без
политическа реклама

Бившата кметица на "Младост" получи 20 г. затвор за назидание

Изключително тежките присъди бяха постановени, въпреки че основните доказателства на прокуратурата бяха компрометирани

Десислава Иванчева и Биляна Петрова очакваха оправдателни присъди при видимо разклатената прокурорска теза и компрометираните доказателства.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Десислава Иванчева и Биляна Петрова очакваха оправдателни присъди при видимо разклатената прокурорска теза и компрометираните доказателства.

Въпреки компрометирането на голяма част от доказателствата, представени от прокуратурата, специализираният наказателен съд постанови изключително тежки присъди от 20 години затвор и глоба от 10 хил. лева за подсъдимата за искане на подкуп бивша кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Нейната заместничка Биляна Петрова беше осъдена на 15 години затвор, а третият подсъдим - Петко Дюлгеров, за който се твърди, че е посредник при подкупа, получи 12 години затвор и глоба от 12 хил. лв. Имуществото на двете жени ще бъде конфискувано и те няма да могат да заемат публични длъжности в следващите 20 г. В края на заседанието Иванчева и Петрова дори бяха върнати в ареста.

Според съдебния състав има безспорни доказателства, че те са поискали подкуп от 56 хил. евро през посредника Петко Дюлгеров, за да придвижат преписка на строителния предприемач Александър Ваклин. Интересното е, че съдът оправда Иванчева и Петрова за самото получаване на подкупа, което би трябвало да е документирано от зрелищната акция на прокуратурата в центъра на София преди година.

По време на съдебния процес обаче нито едно от доказателствата не бе безспорно. Прокурорската теза беше силно разклатена, като ключови доказателства отпадаха почти на всяко заседание. От показанията си се отказа основният свидетел на държавното обвинение Дюлгеров, който първоначално признал пред разследващите, че участвал в предаването на подкупа. В съдебната зала обаче той обясни, че е бил "натискан" от служители на КПКОНПИ да говори "правилните неща". Вчера Дюлгеров отново повтори, че е бил притискан от антикорупционната комисия. Всъщност той изпълнявал единствено "консултантски услуги" на Ваклин, заради което е получил 14 хил. евро. "Това, което направи Ваклин, не знам как спи, това е толкова низка провокация, тя е съшита с бели конци", изтъкна Дюлгеров. Той припомни, че в записите от подслушванията по делото се чува предложение към строителния бизнесмен да плати 15 хил. лева на спецпрокуратурата, която да накара Иванчева да "изчезне". Ваклин обаче не си спомнял кой му е направил офертата. 

По време на делото се оказа, че записите от специалните разузнавателни средства (СРС) са силно компрометирани. Те са свалени с грешки, които тотално променят смисъла на казаното. Така например произнесената от Биляна Петрова фраза "не искам децата да ходят в центъра" станала "не искам 10%". Прокуратурата е допуснала грешки и при описа на банкнотите от подкупа. Пет от тях имат различни номера от тези, които са посочени в протоколите, съставени при ареста на двете жени. Отпадна и друго основно доказателство на държавното обвинение - тефтерчето на Иванчева, открито в дамската ѝ чанта. Според разследващите в него имало сметки, с които отстранената кметица изчислявала подкупа. Експертиза установи, че в тефтерчето са писали няколко души, сред които и Дюлгеров.

Делото приключи на първа инстанция точно година, след като двете жени бяха показно арестувани и държани с белезници над 6 часа в центъра на София. Тогава прокуратурата и служители на КПКОНПИ откриха в служебната кола на Иванчева 56 000 евро, които според разследващите били поискани от бившата кметица, за да придвижи преписка на бизнесмена Александър Ваклин. В Петко Дюлгеров бяха намерени още 14 хил. евро. Близо 8 месеца Иванчева и Петрова бяха държани в следствения арест при ужасяващи условия. 

Преди заседанието двете жени бяха оптимистично настроени и заявиха, че очакват оправдателни присъди. Дори обявиха, че ще работят за промени, които да доведат до подвеждане под отговорност на прокурори, които лъжат с цел набеждаване, и обещаха да заведат дела срещу зам. главния прокурор Иван Гешев. 

След прочитането на присъдите обаче обстановката в съда се нажежи. Приятели на двете осъдени посрещнаха решението и съдиите с викове "Мафия". Наложи се намесата на охраната, която изведе от сградата бившия пиар на община "Младост". Иванчева и Петрова не излязоха от залата, за да дадат коментар пред журналисти за решението на съдия Иво Хинов. Тогава стана ясно, че те са били върнати обратно в ареста с мотива, че могат да се укрият. Мотивът на съдията за това решение е изключително интересен - субективното отношение на двете към ареста им като несправедлив, което води до опасност те да се укрият. Още повече, че се ползват от подкрепата на много хора, което поставяло под риск стриктното изпълнение на "домашния арест", пише "Де факто".

Решението на Специализирания наказателен съд може да бъде обжалвано в 15-дневен срок. Адвокатите на осъдените вече обявиха, че ще обжалват присъдите. "Битката за свободата на Иванчева продължава", обяви адвокат Мартин Марковски.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата