Близо 900 000 чужденци очакват разрешение на молбите си за получаване на бежански статут в ЕС, съобщи ИЮОбзървър. Към края на юни т.г. 439 039 молби са очаквали решение на първа инстанция, сочат данни на Европейската служба за подкрепа в областта на убежището EASO. Почти толкова са кандидатурите, които очакват решение след обжалване. Процентът на отхвърлени молби за убежище в Европа е нараснал от 37 на сто през 2016 г. до 64 на сто през тази година, отбелязва ИЮОбзървър.
За една седмица в област Одрин са били заловени общо 3899 нелегални мигранти, съобщи БНР, като се позова на турски медии. Повечето от тях са афганистанци и пакистанци, но има и множество сирийци. Групите от нелегални мигранти са се насочвали към България и Гърция в опит незаконно да пресекат границите на двете страни с Турция. Особено предпочитан метод е опит да се пресече с гумени лодки гръцко-турската граница по р. Марица. Мигрантите са били изпратени в центрове за обратно връщане към страните им на произход.
Междувременно гръцката брегова охрана съобщи, че през уикенда над 160 имигранти са влезли в Гърция от Турция през Егейско море, като се забелязва увеличаване на трафика към района на Александруполис. Една от причините за това е, че споразумението за миграцията между ЕС и Турция, постигнато през 2016 г., не се отнася за мигрантите, стигнали до континенталната част на Гърция. Вчера гръцката полиция арестува около 100 нелегални имигранти в Атина. Операцията на полицията бе проведена рано сутринта в столичния квартал Екзархия в 4 обекта, населени през последните седмици от имигранти. Полицейската акция се смята за изпълнение на ангажиментите от предизборната кампания на премиера Кириякос Мицотакис, който обеща да въведе ред в квартала, който е арена на напрежение и сблъсъци между анархисти и полиция през последното десетилетие.
В края на миналата седмица бе намерено решение на кризата с норвежкия кораб „Оушън Вайкинг“, спасил 356 имигранти между 9 и 12 август край бреговете на Либия. Сред имигрантите има 103 деца. Корабът е нает от благотворителните организации "Лекари без граници" и SOS Mediterranee. На борда вече имаше сериозна криза заради недостиг на храна и вода. Малтийските власти се съгласиха да ги допуснат на острова едва след като получиха уверения, че ще могат да ги препратят в други държави. 6 държави от ЕС се съгласиха да ги разпределят помежду си. Франция обяви, че ще приеме 150 души, Португалия - 35. Останалите мигранти ще бъдат настанени в Германия, Ирландия, Люксембург и Румъния.