Германия започна да ни връща бежанци от Сирия и Афганистан с чартърни полети, което предвещава по-интензивно изпълнение на Дъблинското споразумение. Досега репатрирането беше възможно само чрез редовни полети. По европейското споразумение, на България се връщат хора, които са влезли в Европейския съюз първо през страната ни и у нас са подали молбите си за убежище.
Германската провинция Северен Рейн-Вестфалия e извършила във вторник първия чартърен полет за депортация на бежанци в България, съобщават няколко медии във Федералната република, позовавайки се на информация от местното министерство за бежанците и миграцията. Полетът е организиран от властите в провинцията На борда на самолета е имало 7 души – млади мъже от Афганистан и Сирия. Уточнява се, че те нямат криминални прояви. Върнати са четирима сирийци и трима афганистанци на възраст между 20 и 29 години. Според министерството те са били депортирани, защото Германия не е отговорна за тяхната молба за убежище.
"Това е голяма крачка напред", каза министърът на бежанците от Северен Рейн-Вестфалия Йозефине Паул от партията на Зелените. "Федералните провинции все още не са имали възможност да организират собствени чартърни полети до България. Сега най-накрая можем да направим това. Трансферите с чартъри могат да се извършват много по-ефективно от организационна гледна точка, отколкото ако трябва да се извършват индивидуално, като се използва ограничените налични места на редовните полети... Надяваме се, че сега можем да изпълняваме такива чартърни полети по-често", добави Паул, цитирана от "Зюдойче цайтунг".
Според министерството България е една от най-важните страни дестинация за казуси от Дъблинския регламент.
Германия планира да изпълнява такива полети по-често в бъдеще, пише t-online. Въпреки това, одобрението за депортиране все още трябва да бъде дадено от Федералната служба за миграция, която също договаря условията с България, а и трябва да следи и за нуждите на други федерални провинции.
Федералното правителство на Германия даде зелена светлина на провинциите да организират сами чартърни трансфери за депортация през ноември миналата година. Според властите това ще се улесни процесът по връщане.
"СЕГА" припомня:
Всъщност темата за връщането от Германия на бежанци от Сирия и Афганистан стана особено остра за Берлин след като се оказа, че 26-годишният сириец, който през август 2024 г. атакува с нож хора на празник в Солинген и уби трима души, всъщност изобщо не е трябвало да се намира по това време в Германия, а е трябвало да бъде върнат в България.
Още през февруари 2023 г. българските власти са се съгласили да го приемат обратно – тъй като е влязъл на територията на ЕС именно през България и според Дъблинското споразумение е можел да иска убежище само там. Пак по същата причина е трябвало и можело да бъде депортиран от Германия, където всъщност е пребивавал, разказа преди ден "Дойче веле".
Германската обществено-правна медия WDR разполага с документа за обратното връщане на сириеца, издаден от българската Агенция за бежанците. Той е част от досието, събрано от парламентарната разследваща комисия на Ландтага в Дюселдорф и в него на английски пише следното: „Предпочитаме трансферът до летище София да се извърши във всеки делничен ден с изключение на петък между 9,00 и 14,00 часа“.
Същевременно е отправена молба да се осъществи връзка с властите с България седем работни дни предварително – за уточняване на часа на кацане в София. Любезното писмо от българските власти влиза в пълно противоречие с изявленията, направени от министърката по проблемите на интеграцията на провинция Северен Рейн-Вестфалия Йозефине Паул от Зелената партия, посочва WDR, цитирана от "Дойче веле".
Четири дни след нападението в Солинген на извънредно заседание на Комисията по вътрешните работи и по бежанците министърката обяснява защо сириецът не е можел да бъде върнат в България и казва дословно следното: „В този случай става дума за условията, при които връщането в България е можело да се осъществи - само от понеделник до четвъртък между 9,00 и 14,00 часа. Освен това българските власти искат да бъдат уведомени девет дни по-рано. Чартърни полети не се приемат, а броят на възможните въздушни връзки е много ограничен, поради което кацането трябва непременно да се извърши в София“. С други думи – според Йозефине Паул българските власти създавали големи затруднения.
WDR разполага и със списък, предоставен от Германската служба за бежанците и миграцията, съдържащ условията, които трябва да се спазват при депортации по Дъблинското споразумение. Те са сходни с изявленията на министърката Паул, но има и някои различия – във варианта от август 2024 г. се разрешават само полети от понеделник до четвъртък с кацане в София между 8,00 и 15,00 часа. Изисква се и уведомяване девет работни дни по-рано.
В отговор на писмено запитване Министерството на интеграцията в Северен Рейн-Вестфалия съобщава пред WDR, че министърката Паул е спазвала винаги изискванията на Службата за бежанците и миграцията. Но министерството твърди, че английското изречение било подвеждащо, защото позволявало интерпретации, а липсата на запетая била двусмислена.
Службата по бежанците и миграцията в Германия от своя страна отбелязва, че не отговаря за депортации – те са в компетенциите на отделните федерални провинции.