Медия без
политическа реклама

Българският футбол неглижира расизма от години

Стюардите по трибуните най-често са част от хулиганите, така стана и на мача България - Англия

Цяла България се възмути, когато тези изрисувани със свастики малчугани се появиха край терена на финала за купата на България между "Левски и "Славия" през май 2018 г. В крайна сметка не се намери кой да накаже родителите им. От Агенцията за закрила на детето само казаха, че евентуално може да се наложи глоба от 300 до 500 лева.
Цяла България се възмути, когато тези изрисувани със свастики малчугани се появиха край терена на финала за купата на България между "Левски и "Славия" през май 2018 г. В крайна сметка не се намери кой да накаже родителите им. От Агенцията за закрила на детето само казаха, че евентуално може да се наложи глоба от 300 до 500 лева.

Българският футбол от години неглижира проявите на расизъм и това е една от причините да се стигне до събитията на мача България - Англия в понеделник. Вече десетилетие у нас се говори за този проблем само покрай някой показан от фенове нацистки символ, и то ако бдителен фотограф или оператор го заснемат и медиите наблегнат на инцидента. Превенция няма никаква, няма и адекватни наказания.

Вчера спортният министър Красен Кралев намери "виновника": "Не трябва да оневиняваме дисциплинарната комисия на БФС, която носи огромна вина за случилото се на двубоя с Англия. Тъй като до момента няма нито едно наказание за расизъм в пълния му обем въпреки санкциите, които понасяме в Европа".

Това е само едната страна на монетата. Наистина въпросната комисия от години налага глоби при някой инцидент, особено ако е раздухан от медиите. И винаги на клубове, от които "най-потърпевш" е "Левски" (той плаща вече на няколко пъти по над 30 000 лв.). Но никога няма наказания за преките извършители и те продължават да правят същото. По официални данни в момента едва 39 души имат наложена забрана за посещаване на мачове за различен период заради "хулигански прояви". 

Ето и друг от проблемите - за полицията и БФС хулиганството се ограничава до сбивания, нахлуване на терена, мятане на бомбички и фойерверки, нецензурни скандирания. Някой да помни кога охраната се е задействала при проява на расизъм? Официално се знае един случай - когато през 2016-а стюардите иззеха знаме с нацистки символи от феновете на "Левски" още по време на мача със словенския "Марибор" от Лига Европа. Всичко останало е действие постфактум.

И като стана дума за така модерните напоследък стюарди, наемани от клубовете, а и от БФС, да следят за реда по трибуните - трябваше ли да дойде някой отвън, за да "светне" полицията, че тези хора най-често са част от хулиганите и от тях не може да се очаква адекватна намеса? На мача България - Англия е имало под прикритие хора на FARE (Футболната асоциация срещу расизма в Европа). И вчера представителят ѝ за Източна Европа Павел Клименко разказа какви са правили тези стюарди.

"Нашите наблюдатели са видели в началото на мача поне 20 души, влезли с отличителни знаци на служители, да ги махат и да се присъединяват към феновете. Това не е рядко в Източна Европа - много членове на хулигански групи са свързани с клуба като охрана или стюарди. Такива бяха сложени за стюарди и на мача България - Англия, което е престъпна небрежност от страна на БФС. Тези хора облякоха по един елек на длъжностни лица, за да се вмъкнат незабелязано покрай проверките на БФС", обясни Клименко пред английския в."Таймс" и допълни, че FARE ще изпрати подробен доклад за случките по трибуните и ще настоява за по-тежки наказания за БФС.

А МВР, както е свикнало, се задейства чак когато гръмна скандалът. И едва в сряда сутринта съобщи, че издирва закачулените футболни хулигани от мача. В края на деня рекапитулацията бе: "установени са 15 участници в незаконната проява, като за 9-има има събрани данни, включително и експертни справки (лицево-идентификационни)".

Цитиран е директорът на СДВР Георги Хаджиев: "Не толерираме такова поведение, всички нарушители на обществения ред ще бъдат призовани, някои от тях задържани, и спрямо тях ще бъде взето отношение".

ВЪПРОСИТЕ

Но нито той, нито който и да е друг от МВР, контролирано вече 10 години от ГЕРБ, не отговори на въпроси като:

- Защо служителите на МВР пропуснаха тези хора през своите КПП на влизане в стадиона? 

- Защо служителите на МВР вътре не ги задържаха на място, след като стюардите не са си мръднали пръста?

- Защо никога досега не е имало футболен хулиган у нас, преследван от закона за проява на расизъм или за пропаганда на нацистки символи?

- Защо всичко по тази тема е оставено в ръцете на БФС, чийто Дисциплинарен правилник споменава думата "расизъм" точно три пъти (веднъж да обясни какво е "расистки или дискриминационни прояви” и два пъти - че тези прояви се наказват), без да има конкретно наказание за това, освен за футболисти?

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

расизъм, фенове, футбол, БФС, МВР

Още по темата