ГЕРБ продължава с опитите да тушира напрежението от „Апартаментгейт“ с оставки. За спасяването на партийния имидж вчера се жертва депутатът Делян Добрев, който за втори път обявява, че се оттегля от парламента. Оставки хвърлиха още кметът на Созопол Панайот Рейзи и зам. областният управител на София-област Томи Николов. Управляващите обаче упорито мълчат за бъдещето на шефа на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който се е сдобил с тризонет на изключително ниска цена.
Делян Добрев се оттегля след разговор с премиера Бойко Борисов. За него това е втора оставка. През октомври 2017 г. бившият икономически министър обяви, че напуска всички постове, които заема в партията и парламента, и изоставя политиката заради продължилия месеци наред скандал „Кумгейт“. В основата му бяха разкритията, че депутатът е уредил свои роднини и приятели на ключови позиции в община Хасково, откъдето е родом и е избран в парламента. За всеобщо изумление Добрев обяви шуробаджанашките назначения за „дрийм тийма“ на общината, а себе си определи като жертва на активно мероприятие.
Демонстративният му жест с оставките обаче се оказа съвсем формален. От ГЕРБ започнаха дирижирана кампания в негова подкрепа и парламентарното мнозинство театрално се „трогна“ от всенародната защита и отхвърли оставката. Това породи конституционен казус, тъй като излезе, че Народното събрание отказва да се съобрази с волята на народен представител. От БСП внесоха питане до Конституционния съд, който в началото на 2018 г. обяви, че отхвърлянето на оставката е нарушение на основния закон. По това време обаче Добрев вече беше размислил и беше оттеглил оставката си. Това обезсмисли решението на съда, което не можеше да се приложи със задна дата.
Сега Добрев повтаря спектакъла с оставката заради публикации в сайта „Бивол“, според които майка му, братовчедката му Росица Гаргова и кумецът му Евгени Консулов, които бяха част от "дрийм тийма" на Хасково, са купили нови жилища в София, на цени от 270 евро за кв.м.
Подобно на Цветан Цветанов Добрев напуска парламента, но остава в партията, където е областен координатор на ГЕРБ в Хасковско. Както и преди, той отказа да поеме отговорност и отново се обяви за жертва. „С поредната фалшива новина чашата на търпението ми преля - не искам повече името ми и това на ГЕРБ да бъдат петнени“, коментира Добрев, цитиран от партийния пресцентър. Той посочи, че подал оставка и като „знак на солидарност със своите колеги, които спазиха моралния стандарт на ГЕРБ и напуснаха постовете си само заради съмнения“.
Случаят с Панайот Рейзи може да се определи единствено като водевил. През март кметът на Созопол бе обвинен от прокуратурата в присвояване от близо 2 млн. лв., а в понеделник специализираният съд реши той да бъде отстранен от поста. Вчера пресцентърът на ГЕРБ патетично съобщи, че Рейзи напуска партията и общината в името на морала. Няколко часа по-късно обаче моралът даде фира - Рейзи отрече да се е отказвал от кметуването. В допълнение се оказа, че местната партийна структура, дори изоставена, не ще да се отдалечава от него. Така досущ като Цветан Цветанов Рейзи хем напусна, хем не. Енигма е дали пресцентърът на ГЕРБ обърка съобщението, или просто кметът не спази нареждането на партийното ръководство. “Подал съм си оставката само като председател на ГЕРБ в Созопол, но не и като кмет. Няма как да подам като кмет на този етап! Подал съм си оставката от партията (…) Постоянно атакуват всички мои досегашни съпартийци, когато се издънят, че по този начин създаваме черно петно на партията”, каза Рейзи пред БНР. На съдебното заседание в понеделник стана ясно, че Рейзи е пуснал отпуск до юни в качеството си на кмет. Той ще обжалва решението за отстраняване от поста и ще се кандидатира за нов мандат.
Заместник областният управител на област София Томи Николов също подаде оставка заради "медийни публикации и необходимостта от тяхното изясняване". Тя е била незабавно приета от премиера. Оставката му идва след публикация на "Биволъ", че той и жената, с която живее - Ивелина Джартова, която е член на Столичния общински съвет от ГЕРБ, са си построили къща незаконно, а синът му е осъществил поредица от скандални имотни сделки.
Сделките на Делян Добрев
Добрев си тръгва заради поредица от изгодни сделки, сключени от членове на хасковския "дрийм тийм" в една и съща сграда в столицата, построена от фирма "Интех инвестмънт" в столичния квартал "Манастирски ливади". Имоти в него купуват кумецът на Добрев и бивш зам.-кмет на Хасково Евгени Консулов със съпругата си, братовчедката на Добрев Росица Гаргова плюс съпруг, а накрая - и фирма на майката на Добрев.
Според "Биволъ" сделките са сключвани на ниски цени, ако се съди по обявени в имотния регистър материален интерес. Кумецът Евгени Консулов и съпругата му Кремена купуват през 2016 г. в сградата на "Интех" два апартамента. Единият е от 73 кв. м и е придобит при материален интерес от 41 115 лв., или 288 евро на кв. м, а вторият - от 56 кв. м., е с цена от 315 евро на квадрат. По това време Консулов е зам.-кмет на Хасково с ресор европейски и национални проекти и програми. Тези сделки са сключвани на ниво "изкоп" на сградата. В същия ден, в който са сключвани сделките на Консулови, две жилища в сградата закупува и Даниел Гаргов, общински съветник от ГЕРБ и съпруг на Росица Гаргова - братовчедка на Добрев. Той си купува голямо жилище от 284 кв. м, втори апартамент от 42 кв. м и три полуподземни паркоместа при материален интерес от 201 900 лв., или средно по 273 евро на кв. м. Гаргов се прочу покрай "Кумгейт" като съсобственик в "Еко традекс груп" - една от топфирмите в областта на санирането.
Сградата на "Интех инвестмънт" в "Манастирски ливади" е приключена през юни 2018 г. Малко преди влизането на собствениците във владение фамилия Гаргови продават двата апартамента и гаражите на "Иконус - икономически консултации и услуги". Фирмата е еднолична собственост на майката на Добрев - Златка. За двата апартамента и гаражите цената вече е 400 000 лв. Данъчната оценка на имота е 387 000 лв. При сделката е постигната договореност сумата да се плати за 10 години на равни вноски от по 40 000 лв.
Евгени Консулов вчера обясни, че сумата, цитирана от "Биволъ", е само за отстъпеното право на строеж. След това е сключен договор за строителство, в който са посочени срокове и етапност на плащанията, след завършване на определените фази. Общата договорена през 2016 г. и изплатена по банков път цена е 650 евро за кв.м.
Сделките на Томи Николов
Зам. областният управител на София Томи Николов си тръгва заради по-стар случай, който обаче е особено скандален. Разследване на "Биволъ" показва, че през 2004 г. синът на Томи - Александър, е включен в списъка с нуждаещи се от жилище в район Кремиковци, докато баща му е кмет там. Две години по-късно Александър се нанася в общинско жилище от 87 кв. м, но в центъра на София - на ул. "Искър" 19. През 2007 г. той успява и да си го купи при материален интерес от 27 072 лв. (160 евро на кв. м), въпреки че не отговаря на изискването да е живял 5 г. в него. Още по-скандално е, че година след придобиването на жилището Александър спира да се нуждае от него и го дарява на баща си Томи. На свой ред през 2017 г. той го продава при материален интерес от 234 700 лв.
Голям удар осъществява и братът на Томи - Мариян Николчов. През 2000 г. той заменя два апартамента в Ботунец от по 90 кв.м за терен от 3600 кв.м и постройка от 102 кв.м на Околовръстния път близо до Враждебна. Този терен през 2012 г. е продаден на НИС "Петрол" при материален интерес от 1 239 996 лв., показва справката на "Биволъ". Мариян също е дарявал брат си Томи с имот.
Проблемен според разследването е и градежът на фамилна къща на Томи Николов и половинката му Ивелина Джартова, съветник от ГЕРБ, в Сеславци. Тя е вдигната върху земеделска земя, която по план е отредена за озеленяване. За момента не е ясно дали и кой ще провери Томи Николов за тези сделки.