Медия без
политическа реклама

Два скандала разтърсиха бюджетната комисия

Депутатите отхвърлиха предложение за 0% ДДС на хляба и през 2025 г. и гласуваха с единодушие на първо четене удължителния закон за бюджета

07 Яну. 2025Обновена
Илияна Кирилова колаж

Два скандала белязаха днешното първо заседание на бюджетната комисия в парламента за новата година. То бе свикано извънредно, за да се обсъди на първо четене специалния закон, с който се удължава действието на бюджета за 2024 г. до гласуването на редовен бюджет за 2025 г. Удължителният закон бе гласуван единодушно, но предложението на БСП за 0% ДДС за хляба и през тази година бе отхвърлено.

Още в началото на заседанието старата вражда между двамата хасковски депутата Делян Добрев и Асен Василев избуя отново.

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев поиска смяна на Асен Василев като председател на бюджетната комисия, защото "няма необходимите професионални и морални качества". "Бюджетният и фискален хаос, в който се намира държавата, се дължи на него, а за моралните качества говорят съдружниците му и съдът, който е обявил негова фирма в несъстоятелност, докато я управлявал", каза Добрев.

"Не може комисията да ме смени, това може да се случи само със санкция на председателя на НС", отговори Василев.

Добрев обаче настоя предложението му да бъде гласувано, което Василев като председател отказа да направи.

"Господин Добрев, тук сте, за да правите циркове. Ако говорим за морални качества, да си спомним вие как се държите", каза в защита на Василев депутатът Венко Сабрутев.

По-късно избухна грозен скандал между депутата от "Възраждане" Цончо Ганев и президента на КНСБ Пламен Димитров. Това се случи, когато комисията започна да обсъжда запазване на нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното през 2025 г. Синдикалният лидер взе думата, за да защити връщането на 20% ДДС, като обясни, че данъчната политика трябва да бъде еднаква за всички браншове. Наблюденията на КНСБ показали, че при въвеждането на 0% ДДС търговци и хлебари са свалили цената на хляба само с 5-6%, при това само за няколко месеца, след което отново вдигнали цените на старите нива. "Бизнесът е този, който трябва да понесе по-висока данъчна тежест, а не хората да плащат по-високи преки данъци", каза Димитров.

Тази реплика предизвика гневът на Цончо Ганев от "Възраждане", който обясни, че 0% ДДС засяга само най-евтиния хляб и се скара на синдикатите, че не защитава най-бедните хора. "Ако има организация, която защитава хората, това е КНСБ. Тя е организация на над 100 години, докато "Възраждане" не е, и се надявам да не бъде", отвърна му Димитров. Депутатът избухна, като обяви КНСБ за "подлога на ГЕРБ от много години", а синдикалистът му отвърна, че "Възраждане" обслужва "разни лумпени". Скандалът между двамата продължи няколко минути с размяна на обидни реплики. Това предизвика временно прекъсване на заседанието на комисията.

Бюджетна комисия се събра днес извънредно на първо заседание с огромен дневен ред, който включваше изслушване на финансовия министър Людмила Петкова, гледане на първо четене на промени в няколко данъчни закони, на специалния закон за удължаване действието на стари бюджет през тази година, както и на проектобюджета на правителството за 2025 г. и другите два малки бюджета на Държавното обществено осигуряване и на здравната каса.

В крайна сметка депутатите от бюджетната комисия гласуваха на днешното заседание да разгледат само удължителния закон за бюджета и промени в Закона за ДДС, плюс изслушване на финансовия министър за състоянието на бюджета. 

Отхвърлено бе искането на депутата от ДПС-Ново начало Йордан Цонев в дневния ред на комисията да бъде включено и гласуване на мораториум върху цената на тока за бита. Отхвърлени бяха и промените в Закона за ДДС, предложени от правителството, в които наред с транспониране на различни евродирективи се въвеждаше задължение фирмите да докладват всеки месец пред НАП материалните си запаси и касови наличности, както и задължение всички продавачи на жилища ново строителство да се регистрират по ДДС и да внасят данъка в хазната.  

Не получиха подкрепа и два законопроекта на БСП - единият за запазване и през 2025 г. на 0% ДДС за хляба и брашното, а другият - за намаляване на ДДС на лекарствата на 9%.

"Преди да е ясно дали ще бъде съставено редовно правителство, не е редно да гласуваме данъчни облекчения без визия за управлението. Отговорното поведение изисква в този момент да се въздържим от такива промени", призова Теменужка Петкова от ГЕРБ.

Финансовият министър Людмила Петкова посочи, че запазването на 0% ДДС на хляба и брашното носи загуба от 94 млн. лв. за бюджета, а по-ниската ставка за лекарствата  - 122 млн. лв. по-малко приходи. Освен това нулевият данък за хляба и брашното е довел и до друг проблем - доставката на зърно в мелничните комбинати също се ползва с 0% ДДС, заради режима на облагане с обратно начисляване на налога при зърнопроизводителите.

Депутатите от бюджетната комисия единодушно гласуваха на първо четене удължителния закон за бюджета, който обаче остава нерешени редица въпроси, свързани с плащанията и разходите на държавата. Пример за това са две различни минимални заплати - 1077 лв. за частния сектор и 933 лв. за държавните служители, непроменени осигурителни прагове и редица обезщетения, спиране на ваучерите за храна и др.

"Ще се опитаме със задна дата към 1 януари да ги уредим", каза председателят на бюджетната комисия Асен Василев. Промени в приходната част със задна дата към 1 януари обаче не може да се правят. Още утре бюджетната комисия ще е готова с доклада и ще настоява до края на седмицата първото четене на удължителния закон да мине и в пленарна зала. 

Според Василев  51-вият парламент трябва да направи всичко възможно бързо да приеме и редовен бюджет и, ако трябва, да работи събота и неделя.

"Ако не се сформира редовно правителство и се тръгне към избори през април, може да очакваме редовен бюджет за 2025 г. чак от 1 август. Повтаря се ситуацията от 2023 г.", каза Василев.

"Само не зная колко ще бъде дефицитът до август", вметна финансовият министър Людмила Петкова.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата