Антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да може да се разправя дори с невинни хора, които са попаднали на мушката й по стария закон за конфискацията, предвижда законопроект, внесен от председателя на правната комисия Данаил Кирилов.
Ако мнозинството в парламента приеме безропотно поредната скандална поправка на ГЕРБ, тогава проверките за конфискация ще стигнат до невиждани абсурди. Например хора, които са напълно оправдани за корупция, могат да изгубят имущество и пари, за които обвинението е смятало, че са подкупът. Депутатите ще разгледат предложенията светкавично, като проектът предвижда те да влязат в сила от 23 януари догодина.
Проектът е отговор на тълкувателното решение на Върховния касационен съд от 7 декември, според което няма как да има конфискация на имущество, ако проверяваният е бил оправдан или разследването срещу него е било прекратено. Тълкувателните решения имат силата на закон. Това засяга делата по Закона за отнемане на незаконното имущество, който действаше между 2012 г. и 2017 г. По него, за да започне проверка на комисията, се искаше само прокурорско обвинение. В действащия закон може да се иска конфискация и без наказателно дело, но трябва да има установено сериозно разминаване между доходи и имущество. Според него конфискацията не се прекратява за оправданите или при отпадане на обвиненията. Този абсурд вече ще важи и за старите случаи.
Другата ключова промяна в закона, предлагана от Кирилов, е сроковете за проверка да не са задължителни, а само инструктивни. Сега е регламентирано, че комисията има година и половина да рови в имуществото и ако в този период не предяви иск за конфискация, губи това си право. Пред "Лекс“ Кирилов отрече, че така се създава възможност за безкрайни проверки и ще отпадне дисциплиниращият ефект на сроковете за антикорупционната комисия. Според него тези промени се правят спешно, а всъщност вече е разработен по-мащабен проект за промени в антикорупционния закон, който може би ще бъде внесен до края на седмицата.
"Гражданската конфискация не представлява наказание за лицето. В много случаи обаче е трудно да се съберат годни доказателства, които да са достатъчни, за да се достигне до осъдителна присъда в наказателното производство. И в тези случаи необяснимото богатство може да бъде установено, а плодовете му да бъдат проследени и отнети", пише в мотивите към предложението на Кирилов. Според него България е една стъпка напред в ЕС, като разрешава още от 2012 г. конфискация без присъда.
КАПАЦИТЕТ
Кирилов пише в мотивите си, че предложенията му са в интерес на хората с увреждания, защото сега гражданската конфискация ще бъде прекратена, ако някой е оправдан, но не и ако е изпаднал в продължително разстройство на съзнанието. "Нито в българското и правото на ЕС, нито в международното право се допуска възможност за тълкуване, което води до неравноправно третиране на хората с увреждания, каквито са изпадналите в продължително разстройство на съзнанието", разсъждава правното острие на ГЕРБ.
ДЕЛА
Заради тълкувателното решение на ВКС антикорупционната комисия трябвало да оттегли 19 иска за над 21 млн. лв. Делата били: две за измама на обща стойност 1 113 711 лв., две за документна измама в особено големи размери на обща стойност 898 858 лв., едно за изнудване на стойност 56 548 лв., едно за безстопанственост за 1 998 438 лв. и т.н. Специално е споменат процесът за конфискация срещу бившия зам.-председател на парламента и на ДПС Христо Бисеров, който беше оправдан на всички инстанции. От него комисията се опитваше да отнеме имущество за близо 1 998 046 лв. След тълкувателното решение Софийският градски съд е прекратил делото.