Управляващите от ГЕРБ и „Обединени патриоти” в сговор с ДПС преобърнаха системата на партийното финансиране в България. По тяхно искане парламентът даде свобода на политическите сили да приемат дарения от юридически лица. Таван за размера на сумите няма. Политически спонсори не могат да бъдат единствено търговските дружества, които имат просрочени публични задължения или са регистрирани в офшорни зони. Парламентарните партии и коалиции ще могат да ползват безвъзмездно помещения държавна и общинска собственост за своите нужди. Освен това онези формации, които са взели над 1% от действителните гласове, ще продължат да получават държавна субсидия, макар и силно намалена - от 11 на 1 лев на глас.
До тази ситуация се стигна след продължили над 6 часа дебати в Народното събрание върху поправки в Закона за държавния бюджет, внесени от Министерския съвет и одобрени вчера окончателно на второ четене. Инициативата дойде лично от премиера Бойко Борисов преди месец след разкритията на „Шоуто на Слави”, че финансовото министерство е раздало милиони левове субсидии в повече на правоимащите партии и коалиции. В опит да потуши скандала Борисов се обяви за драстично орязване на държавното финансиране. Впоследствие парламентарните групи на ГЕРБ и ДПС се договориха, че за компенсация ще отпадне пълната забрана върху корпоративното спонсорство. Макар че в началото недоволстваха от колаборацията с движението, в крайна сметка патриотите вчера се присъединиха към договорката.
Решението да се разгледат законовите промени в пленарната зала дойде неочаквано, тъй като управляващите бяха поставили срок до края на юли, за да се реши върху какви нови принципи ще полегне партийното финансиране. Вчера обаче изведнъж вкараха поправките като първа точка в дневния ред на парламента без никакви аргументи защо се бърза толкова и не се проведе по-широко обществено обсъждане. Впечатлението, че ГЕРБ се опитва да претупа темата, се засили от отсъствието на Владислав Горанов, заради когото започна скандалът. Всъщност въпреки настояванията на БСП представител на финансовото министерство въобще не се появи, макар че председателят на парламента Цвета Караянчева обещаваше, че това „всеки момент” ще се случи.
Още в началото на дебата ГЕРБ даде да се разбере, че няма да отстъпи от предложението на правителството субсидията да падне на 1 лев на глас. БСП пък искаше субсидиите да бъдат намалени, но така и не направи конкретно предложение. „Искате да вкарате тези неща в едни дебати, комисии, кръгли маси и да ги заметем под килима и никой нищо да не направи по тази тема. А темата е проста. Българските граждани имат различно виждане за финансирането на партиите. И една-единствена партия с нейния председател г-н Борисов намери решение как това да стане истинска тема и как да се реши”, обърна се към социалистите депутатът от ГЕРБ Маноил Манев.
Видима подкрепа хората на Бойко Борисов получиха единствено от „Атака”. От ВМРО настояха за правоимащите партии и коалиции да се заделят по 1.5 млн. лв. годишно от хазната. Депутатите от ДПС се престориха на обидени, засипаха с укори ГЕРБ, че изоставила договорката, която беше постигнала с движението, и се обявиха за пълно отпадане на субсидията. В крайна сметка 119 депутати от ГЕРБ, ДПС, "Атака" и "Воля" гласуваха за орязването на субсидията с промяна в Закона за държавния бюджет, 71 от БСП бяха "против" и 16 "въздържал се" от НФСБ и ВМРО.
Истинското положение обаче лъсна, когато се стигна до предложението да се разрешат даренията от юридически лица, замислено от ГЕРБ и ДПС. Това стана с преходни и заключителни разпоредби на бюджетния закон, с които бе променен Законът за политическите партии. За малко текстът щеше да бъде гласуван така, както беше внесен - без абсолютно никакви ограничения откъде могат да идват парите. Не се получи заради честите намеци на социалистите за задкулисните връзки между хората на Бойко Борисов, Ахмед Доган и патриотите. „Ако дойде Делян Пеевски в залата, в каква функция ще дойде? Като вносител, като спонсор или като потребител на средствата? Защото той се явява и трите”, напомни соцдепутатът Антон Кутев за политика бизнесмен от ДПС. Това разгневи съпредседателя на „Обединени патриоти” Валери Симеонов, който обвини левицата, че манипулативно го обвързва с Пеевски. „В България големите икономически субекти са изнудвани и контролирани от големите партии, най-вече управляващите. Но това е друга тема. Този човек, когото го вадите като контрааргумент, той е политическа фигура”, обяви Симеонов. И предложи да се забранят даренията от фирми, изпълняващи обществени поръчки, регистрирани в офшорни зони или с публични задължения.
Внезапната му идея обърка депутатите на ГЕРБ, които поискаха почивка, за да бъдат „прецизирани” текстовете. След близо час управляващите излязоха с по-стеснена редакция: забраната да важи само за офшорки и фирми с просрочени дългове към държавата и общините. От БСП посочиха, че така извън кръга на забраната остават юридически лица с обществени поръчки, с концесионни договори, както и такива, които изпълняват дейности под лицензионен режим. „В България може да се регистрира дружество с 2 лв. капитал, но неговият собственик да е в офшорна зона. Не се коментират физически лица - роднини, близки на политици, регистрирали дружества. На практика почти никаква бариера не се слага и това ще отвори пътя за порочно финансиране на партиите”, изтъкна соцдепутатът Пенчо Милков. А съпартиецът му Драгомир Стойнев директно определи новата система като „данък корупция”. От управляващите отговор нямаше.