Медия без
политическа реклама

Месец и половина не стигна за приключване на проверките по "Апартаментгейт"

КПКОНПИ и прокуратурата си прехвърлят отговорността за забавянето на резултатите

Проверката на прокуратурата и антикорупционната комисия срещу зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов се точи от 20 март.
Снимка: Архив
Проверката на прокуратурата и антикорупционната комисия срещу зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов се точи от 20 март.

Месец и половина след началото на първите проверки срещу участниците в скандала "Апартаментгейт" прокуратурата и антикорупционната комисия (КПКОНПИ) още не са обявили резултати по тях.

В края на март държавното обвинение и КПКОНПИ се сезираха по сигнал на гражданското сдружение "Боец" срещу зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов, който заменил два апартамента и доплатил 100 хил. лв., за да придобие луксозно жилище с частен асансьор в сграда на ул. "Латинка". Бившият правосъден министър Цецка Цачева също се проверява за имота, който е закупила от строителната фирма "Артекс", както и депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов и бившият зам. спортен министър Ваня Колева. Все още няма резултат и по проверките на прокуратурата срещу сина на шефа на Националната следствена служба Борислав Сарафов, председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, за когото се оказа, че не е декларирал тераса от 186 кв.м, и председателя на ВКС Лозан Панов заради апартамента на съпругата му.

"Сега" разговаря с говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова, която заяви, че в момента е в отпуск и не знае какво се случва, но "би следвало другата седмица да може да кажем нещо, така е планирано". Пресаташето на антикорупционната комисия Боряна Йотова пък лаконично отговори, че "в момента, в който има резултати, те ще бъдат обявени". Веднага след това тя уточни, че това се отнася за проверките, за които е сезирана със сигнали КПКОНПИ, а не по тези, по които държавното обвинение е поръчало на комисията да извърши съответните действия. Тя смята, че "Сега" има двоен аршин спрямо институциите, защото пропуска да попита прокуратурата например за проверката срещу финансовия министър Владислав Горанов. "Когато проверките са от КПКОНПИ, звъните всеки ден и пишете как още не са приключили, а когато са на друга институция, пропускате да ги попитате! От прокуратурата бяха казали, че ще приключат (проверката на Горанов - бел.ред.) на 8 март, днес сме 7 май !", каза Йотова. Вестникът обаче постоянно пита и за тази проверка и непрекъснато информира какво е получил като отговор. 

От официалните отговори на двете институции от вторник не става ясно защо им е нужно толкова много време да установят несъответствие между доходите и имуществото на проверяваните лица и дали има конфликт на интереси при някои от тях. Още повече че в проверките е впрегната и НАП. След като близо два месеца не стигнаха на държавния апарат да разнищи аферата с апартаментите, може да очакваме, че последната разпоредена към момента проверка от края на април срещу вицепремиера Красимир Каракачанов за недекларирани тераси няма да приключи преди изборите за Европейския парламент на 26 май. Остава и въпросът как на КПКОНПИ ѝ стига времето да провери стотици имуществени декларации на хора от властта, ако действа с подобни темпове.

Но докато резултатите от някои проверки се бавят, то други изобщо не са започвали. Такъв е случаят със зам.-шефа на антикорупционната комисия Антон Славчев, срещу когото има подаден сигнал преди близо месец заради имуществото му. Прокуратурата обаче упорито не информира да е започнала или да е наредила проверка. Въпреки че Румяна Арнаудова обеща преди дни пред журналисти, че той ще бъде проверен, това все още не е станало факт. На този фон изненада бързината, с която държавното обвинение приключи проверката срещу бившия зам. икономически министър Александър Манолев, който си е вдигнал луксозна къща с пари от Европа. Само седмица беше достатъчна на прокуратурата да открие доказателства за престъпление и дори да привлече Манолев като обвиняем.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата