Медия без
политическа реклама

НАП изчисти и зам. главен прокурор за "Апартаментгейт"

22-годишният син на Борислав Сарафов имал достатъчно доходи да купи имоти за половин милион лева

До края на 2017 г. Борислав Сарафов беше само заместник на главния прокурор Сотир Цацаров. Тогава стана и директор на Националното следствие.
Архив СЕГА
До края на 2017 г. Борислав Сарафов беше само заместник на главния прокурор Сотир Цацаров. Тогава стана и директор на Националното следствие.

22-годишният син на директора на Националното следствие и зам. главен прокурор Борислав Сарафов, който учи и живее в чужбина, има финансовата възможност да купи имоти за над половин милион лева. Това е изводът на НАП, която провери казуса с Боби Сарафов като част от замесените в "Апартаментгейт". Така, ден след като чист от скандала излезе вече бившият шеф на антикорупционната комисия Пламен Георгиев, безпроблемно богат се оказа и наследникът на зам. главния прокурор. От НАП обаче все още не са приключили с ревизиите на другите, замесени в скандала, обявиха в специалното си съобщение от прокуратурата.

"Според НАП не са открити несъответствия между декларираните и/или получени доходи и имущественото състояние на физическото лице – син на Б. Сарафов. Ревизията обхваща периода 1 януари 2015 - 31 декември 2018 г.", твърдят от държавното обвинение.

Сделките на младежа, роден през 1997 г., са станали през 2018 и 2019 г. и бяха осветени от "Биволъ". Както "Сега" вече писа, във фирмените регистри няма данни синът на Сарафов да се занимава с бизнес. В същото време през 2018 и 2019 г. той е успял да се сдобие с две жилища в престижния затворен комплекс в Бояна "Еделвайс". През август 2018 г. е закупил от "Еделвайс-3 Бояна" ЕООД ателие от 149 кв. м с общите части и две тераси с обща площ 87 кв. м, както и гараж от 58 кв. м. Апартаментът е купен на цена от 109 542 евро, или 214 247 лв., показва справка в нотариалния акт ("Биволъ" споменава по-висока цена, която вероятно се дължи на облагане на сделката на данъчна оценка). Това прави 735 евро на кв. м без включени тераси. В момента комплексът се рекламира с цени, започващи от 1224 евро на кв. м. При гаража материалният интерес по сделката е посочен в Имотния регистър като 57 600 лв. През 2019 г. Сарафов е купил от същата фирма второ ателие в комплекса от 137 кв. м с общите части и тераса от 10 кв. м, като платената цена по сделката е 98 186 евро, или 192 035 лв. (717 евро на квадратен метър без терасата).

Така само за две години синът на Борислав Сарафов е инвестирал крупни суми за придобиване на имущество, като няма данни за сделките да са ползвани ипотечни заеми. В този период Сарафов-младши е получил приход от продажба на собствен апартамент в "Люлин", като за това жилище цените са много по-пазарни, изтъква "Биволъ". Апартаментът от 65.2 кв. м е продаден за 68 000 евро, или 1043 евро на квадратен метър. Справка на "Сега" показа, че Боби Сарафов има още една сделка в този период, но в с. Пролеша. В края на 2017 г. той е придобил там сграда и имот от 844 кв. м при материален интерес от 44 000 лв. При навършено пълнолетие на сина баща му Борислав Сарафов не е длъжен да включи данни за тези имотни сделки в декларациите си.

Фирмата, продала апартаментите на Боби Сарафов, до 2015 г. е била собственост на "Артекс инженеринг", а после минава под шапката на "Евро Пропърти БГ". От фирмата коментираха пред "Биволъ", че двете ателиета са продадени на зелено, а договорената за тях цена е пакетна. Това противоречи на записаното в нотариалните актове за двете сделки.

Декларациите на Сарафов-старши не са достъпни на сайта на Инспектората към Висшия съдебен съвет, тъй като, откакто институцията разпространи личните данни на съдия Мирослава Тодорова, спря достъпа до уж публичния регистър.

ПО СПЕШНОСТ

В понеделник прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще се събере извънредно, за да възстанови на работа в Специализираната прокуратура Пламен Георгиев. Георгиев е подал молба за възстановяване в прокуратурата веднага след като в сряда хвърли оставка от КПКОНПИ. Георгиев не е работил като прокурор от 2011 г., когато стана заместник-министър на правосъдието, а след това беше избран за шеф на комисията за конфискация. Очаква се прокурорската колегия на съвета да възстанови Георгиев без проблем и без да обсъжда има ли морални качества, да се върне в съдебната власт след скандала.

Пред медиите в сряда Георгиев се описа като невинна жертва на медиен натиск, организиран от неназовани "олигарси", и се оплака, че се опасява за сигурността на семейството си, тъй като получавал заплахи. "Отдавна взех решението, но изчаквах, защото не можех да си позволя да подам оставката, преди да излезе, че аз съм един чист човек", обяви Георгиев в кулоарите. Той се похвали, че НАП не е установила нито стотинка разминаване в доходите му. Името на Георгиев беше замесено в скандала с апартаментите, след като излезе информация за негов тризонет с обширна тераса с барбекю и сауна, за която шефът на КПКОНПИ обясняваше, че е обща част, макар достъп до нея да има само той.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата