Медия без
политическа реклама

Търговският регистър пак е пред криза

Агенцията по вписванията обяви спешна поръчка, защото след 20 дни няма да има къде да съхранява данните

 Габриела Козарева
ИАНМСП
Габриела Козарева

Търговският регистър, който с 19-дневния си срив през август причини огромни щети на бизнеса, отново е в рискова ситуация, ако се съди по обявена спешна обществена поръчка. На Агенцията по вписванията й трябват незабавно поне 120 терабайта дисково пространство за съхранение на данните, за да не блокира регистърът след 20 дни. Въпреки горчивия си опит от август агенцията обявява поръчката в последния възможен момент, като вместо конкурс минава на процедурата с директни покани и чака оферти до сряда.

"Всяко отлагане на доставката е свързано със значими рискове от последващо блокиране на търговския оборот в страната", пише в обявата за обществената поръчка, публикувана в интернет. Покана да дадат оферти са пратени на 4 фирми - "Сиенсис" АД, ССАРМ ЕООД, "Парафлоу Комуникейшънс" ООД и "Телелинк бизнес сървисис" ЕАД. Прогнозната цена е 190 хил. лв. без ДДС.

В мотивите се казва, че заради седмичните архивни и резервни копия, както и заради реализацията на проекти, свързани с надграждането на Търговския и на Имотния регистър, свободното дисково пространство намалява с около 1.5 терабайта на ден. В рамките на около 20 дни дисковото пространство в информационния център ще свърши, а след около 14 дни - и в резервния център в Шумен. Това ще доведе до спиране на базите данни и на функционалностите на регистрите, както и на работата на цялата ИТ инфраструктура на агенцията, пише в поръчката. 

Скандалното е, че спешността на поръчката се оправдава с непредвидения, според агенцията, срив от август. Агенцията надълго и нашироко обяснява, че вследствие на блокажа на 9 август, когато последователно дефектирали дисковете от базата данни на Търговския регистър, се стигнало до пълен срив на базата данни, бекъпа и функционалностите му. Тогава след дълго мълчание управляващите смениха директорката и назначиха Габриела Козарева. 

След като новината за поредната криза с регистъра се разнесе, Агенцията по вписванията се отрече от повечето неща, описани в мотивите за спешната поръчка. В официалното й съобщение пише, че всъщност й трябват 300 терабайта, от които само 120 са спешни. Така че всички регистри работят и няма опасност от блокаж. Спешната покупка на дисково пространство се налага, защото заради разследването на прокуратурата не трябва да се заличават никакви записи, което допълнително блокирало 80 терабайта. За по-сигурно агенцията изрично добавя, че спешната потребност от допълнително дисково пространство не е резултат от техни действия и бездействия и не може да им се вмени във вина. Няма логично обяснение защо се обявява спешна поръчка, ако няма криза.

Вицепремиерът Томислав Дончев, който след срива през август прокара решение в кабинета за създаване на хранилище за резервни копия данни от всички електронни регистри - държавен хибриден облак, не видя нищо тревожно в ситуацията. На въпрос на "Сега" той обясни, че няма риск от криза, защото държавата имала достатъчно пространство в регистрите, и дори при проблем с обществената поръчка нямало проблем със съхранението на информацията. Облакът щял да е готов до края на годината.

Министерството на правосъдието запази мълчание по въпроса, но източник на "Сега" допусна, че е възможно поръчката да се обявява като спешна, за да се избегне отмяната й от КЗК, както се е случвало преди.

 

Дежавю

Опасността Търговският регистър да спре заради липса на дисково пространство, в което се съхранява информацията, е била реална още в края на миналата година, установи "Сега". Тогава, пак по спешност, е отправена покана до избрани фирми за доставки. Според документите от сайта на Агенцията по вписванията предметът на търга е разширяване капацитета за съхранение, доставка на "лентови библиотеки за архивиране на данни" и комуникационно оборудване. Стойността й е над 3.6 млн. лв. без ДДС. Спечелена е от фирмата "Телелинк бизнес сървисис", която е сред поканените и в момента. Друго дружество, което присъства и по двете процедури, е "Сиенсис".

Миналогодишната поръчка е изпълнена в разгара на кризата с Търговския регистър от 15 август. По това време регистърът не работеше. Ако е вярно, че всекидневното постъпване на информация заема по 1.5 терабайта, още преди два месеца и старото, и новото ръководството е трябвало да знаят какво предстои и са имали достатъчно време да реагират.

В мотивите към старата обществена поръчка е записано, че нови дискове не са купувани от 2012 г. След това е описана апокалиптична картина: "Неизпълнението на обществената поръчка би могло да доведе до загубване на информация за до две седмици, в зависимост кога е настъпило събитието. Това изправя АВ пред вероятен срив на поддържаните от нея системи и невъзможност да изпълнява вменените й нормативни задължения. Последното ще доведе до пълен хаос в стопанския живот на страната, несигурност в гражданско правния оборот, неяснота при установяване правото на собственост върху недвижими имоти и многократно нараснали възможности при злоупотреби при сделките с тях, загуба на доверие към държавните институции, което би могло да доведе до тежка икономическа криза на страната", пише в мотивите.

 

СЕРИАЛ

Подобна поръчка е имало и през февруари 2016 г. Тя обаче е прекратена след обжалване пред Комисията за защита на конкуренцията от фирма "Контракс" АД. КЗК се е произнесла, че решението за откриването му е било незаконосъобразно, тъй като срокът за подаване на оферти е бил съкратен в нарушение на правилата. Това не е единствената поръчка, свързана с дисковите масиви. В края на април е обявен и друг търг - за извънгаранционна поддръжка на сървъри, дискови масиви и устройства за архивиране. Победител е "Стемо" ООД с цена над 179 хил. лв. без ДДС. Тази поръчка също е отменена от КЗК през март. Търгът е отново обявен през април тази година, а договорът - сключен през юни.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Търговски регистър

Още по темата