Медия без
политическа реклама

Туризмът и земеделците ползват най-много данъчни преференции

Финансовото министерство ще реже отстъпките, които са неефективни

18 Окт. 2018
В селското стопанство най-големите отстъпки идват по линия на възстановения акциз върху горивата за земеделската техника.
БГНЕС
В селското стопанство най-големите отстъпки идват по линия на възстановения акциз върху горивата за земеделската техника.

Селското стопанство и туризмът са галениците на държавата. Това са отраслите, които ползват най-много данъчни преференции. Благодарение на държавното рамо през миналата година фирмите от аграрния сектор са си спестили 129.696 млн. лв., а от туризма - 127.588 млн. лв. Това сочи анализ на финансовото министерство за данъчните разходи през 2017 г. Той показва какви средства не са влезли като приход в бюджета заради отстъпки и намаления от налозите.

В селското стопанство най-големите отстъпки идват по линия на възстановения акциз върху горивата за земеделската техника. Само от него през миналата година селските стопани са си спестили почти 84 млн. лв. Отделно на регистрираните земеделски производители се преотстъпват до 60% от корпоративния данък, от което през миналата година те са "спечелили" 27.691 млн. лв.

Туристическите фирми са облагодетелствани основно от намалената на 9% ставка ДДС за хотелските настанявания. Туризмът е единственият отрасъл у нас, който ползва намален размер на данъка. За всички останали стоки и услуги той е 20%. През миналата година финансовото министерство отчита 127.588 млн. лв. разходи за бюджета от тази по-ниска ставка, което в сравнение с 2016 г. е с 10.5 млн. лв. повече.

През миналата година у нас са ползвани данъчни преференции за 636.205 млн. лв. От тях малко над 500 млн. лв. са ползвани от фирмите, а едва 134 млн. лв. - от гражданите. 

Най-многобройни са отстъпките при корпоративните данъци - 19 на брой, с общ ефект от 266.4 млн. лв. през миналата година. За осем от тези мерки обаче не може да бъде оценен ефектът за бизнеса и бюджета. Причината е, че в годишните данъчни декларации фирмите подавали твърде обобщена информация - например за данъчно признатите разходи за амортизация на активите. Липсват също така данни какви облекчения са ползвали фирмите за наемане на безработни лица, както и за освободените от облагане доходи от участие на фондовата борса, за нулевия данък за инвестиционните фондове, висшите училища, БАН и др.  По този повод препоръката на авторите на анализа е да се помисли как да бъде променена данъчната декларация така, че да дава повече информация за ползваните преференции. 

Данъчните отстъпки за гражданите са основно със социална цел. Най-много отстъпки получават хората с намалена работоспособност. Те са оценени на 26.5 млн. лв. От доброволно осигуряване и застраховане през миналата година данъкоплатците са си спестили 4.2 млн. лв. Облекченията за млади семейства са на стойност 1.176 млн. лв., а за деца - 1.194 млн. лв. От догодина се очаква повече семейства да се възползват от тези две мерки, защото финансовото министерство предвижда улеснения при подаването на данъчните декларации. През миналата година ползваният отбив от данъка при деклариране на доходите по електронен път до 31 януари е бил в размер на 1.281 млн. лв. А от нововъведеното данъчно облекчение за извършени безкасови плащания неизвестен брой данъкоплатци са си спестили общо 147 685 лв.

В сравнение с повечето страни в ЕС у нас данъчните облекчения са доста скромни и като брой, и като размер. През 2017 г. те са общо 40 и спрямо всички данъчни приходи са 2.15%. Спрямо брутния вътрешен продукт на страната пък са под 1%. Минималните данъчни облекчения в България са обясними - страната ни е с едни от най-ниските данъчни ставки в Европа, но и с широка данъчна основа. В страни с тясна данъчна основа или с високи данъчни ставки броят на данъчните разходи е в пъти по-висок, посочват от финансовото министерство. Така например във Великобритания и Испания разходите за бюджета от различни данъчни отстъпки са над 5% от БВП, а в Италия до миналата година са над 8%.
От финансовото министерство предупреждават, че са започнали анализ на неефективните преференции, които вече не влияят върху данъкоплатците и предстои да бъдат орязани. Не се посочва обаче кои са те.

 

АКЦИЗИ

На трето място сред икономическите сектори по най-много ползвани данъчни преференции се нарежда енергетиката. Причината е основно заради намалената акцизна ставка за природен газ, използван като моторно гориво, както и нулевата ставка за природен газ, използван за битови нужди - 48.625 млн. лв. Освен това се ползва нулева акцизна ставка за електрическата енергия за битови нужди. Предприятия в райони с висока безработица са ползвали 13.851 млн. лв. отбив от данък печалба.

 

Последвайте ни и в google news бутон