Българската съдебна система е неефективна и има корупция, е констатацията в 43-тия годишен доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права по света, цитиран от БНТ. Според него „корупцията, неефективната система и липсата на отчетност продължават да бъдат основни проблеми“ в България. В документа се казва също, че общественото доверие в съдебната система остава ниско и причината за това е широко разпространеното мнение, че магистратите се поддават на политически натиск.
Държавният департамент на САЩ критикува и дейността на полицията. Ведомството подчертава, че задържани и заподозрени в престъпления са обект на полицейското насилие и превишаване на правомощията на служителите на реда. В доклада се казва, че над 40% от пребиваващите зад решетките в България се оплакват от физическо насилие от страна на властите. Има случаи на незаконни арести и нехуманно отношение към задържаните, а за пример е дадено показното задържане на отстранената кметица на столичния район „Младост“ Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова. Двете бяха арестувани през април м.г. по обвинения в корупция, бяха държани с белезници часове наред на улицата. Задържането на журналиста от сайта „Биволъ“ Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Биро край Радомир пък е посочено като пример за полицейски произвол. Двамата бяха арестувани през есента м.г., след като подадоха сигнал за унищожаване на важни документи. В доклада на Държавния департамент също така се посочва, че в България не се проверяват сигналите за полицейско насилие, заради което виновните остават безнаказани. Подчертава се, че арестантите често не получават адекватни медицински грижи, а условията в затворите са много тежки.
Вашингтон отбелязва и затрудненията, пред които са изправени в България хората с увреждания, като ограничения достъп до обществени сгради и обществен транспорт. В доклада се припомнят протестите на майки на деца с увреждания.
КОНСТАТАЦИЯ
Държавният департамент посочва в доклада, че законите гарантират свободата на словото, но е налице сериозно безпокойство, че корпоративен и политически натиск, съчетан със засилващо се и непрозрачно съсредоточаване на медийна собственост, както и държавно регулиране на ресурсите и подкрепата за медиите нанасят вреди на медийния плурализъм.