Медия без
политическа реклама

Загубилите ще искат ново броене на бюлетините в поне 3 областни града

Мая Манолова ще настоява и за касиране на изборите в София

05 Ноем. 2019
"И в най-тежки ситуации ще се намерят хора с чувство за хумор". Така лидерът на БСП отговори на въпрос за исканата й от Борислав Гуцанов оставка заради провала на партията във Варна.
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
"И в най-тежки ситуации ще се намерят хора с чувство за хумор". Така лидерът на БСП отговори на въпрос за исканата й от Борислав Гуцанов оставка заради провала на партията във Варна.

Местните избори още не са приключили официално, а вече в поне три областни града ще има искания за повторно преброяване на бюлетините. Това са София, Шумен и Ловеч. Основният аргумент на недоволните е изключително малката разлика между кандидатите, както и информация за сгрешени протоколи и съмнения за манипулации на вота. Кандидатът за столичен кмет Мая Манолова дори обяви, че освен ново преброяване до края на седмицата ще внесе в съда и искане за касирането на изборите. От ГЕРБ веднага контрираха, че Манолова и БСП просто си търсят "алиби" за изборните си неудачи.  

"Най-вероятно ще искаме повторно преброяване на бюлетините и евентуално касиране на кметските избори в Шумен и Ловеч. Партията ще подкрепи и инициативния комитет на Мая Манолова при евентуално искане за касиране на изборите в София", заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. В Шумен Венцислав Венков от БСП губи от опонента си от ГЕРБ Любомир Христов с едва 77 гласа, а в Ловеч разликата между спечелилата нов мандат Корнелия Маринова и кандидата на БСП Радина Банкова е 347 гласа.

Инициативният комитет на Манолова ще поиска повторно преброяване в София заради множество сигнали за непопълнени протоколи на секционни комисии, които са били с подписи и печати. В тях бил отбелязан броят на общо гласувалите избиратели, но липсвали данни за разпределение на гласовете на двете кандидатки – Йорданка Фандъкова и Мая Манолова. Според официалните данни разликата между двете е по-малко от 5%, или около 20 000 гласа.

Според щаба на Манолова информацията в протоколите е въвеждана впоследствие, като са вписвани многократно повече гласове за Фандъкова. В същите протоколи имало и разлика между сканираните документи и електронните данни, посочени на сайта на общинската избирателна комисия (ОИК). В щаба имали данни за поне осем такива протокола, което създавало съмнения за много повече подобни случаи. Според шефа на щаба на Манолова - Никола Вапцаров, само това е достатъчно за искане за касиране на вота.

Хората на Манолова заявиха още, че имат "обосновани съмнения, че подаваните в ОИК протоколи са били манипулирани предварително". По закон протоколите трябва да пристигнат и да бъдат предавани на представител на общинската комисия в запечатан плик. Много от пликовете обаче били отваряни от технически сътрудници, без да присъства представител на комисията.

Сред другите нарушения в изборния ден са екзитполовете на някои електронни издания, които бяха публикувани в изборния ден. Те сочели преднина на Фандъкова от над 10-12% дори в края на изборния ден. Въпреки множеството сигнали от хората на Манолова ЦИК била безсилна да спре публикуването. По този начин хората били демотивирани да отидат да гласуват и изборът бил предрешен.

От щаба отново дадоха и примери за секции в София, където гласуват основно роми, в които спечелилата нов мандат Фандъкова "е абсолютният хегемон".

Тези препятствия и съмнения също щели да са част от жалбата, с която ще се иска касиране на изборите в столицата. Искането за касиране трябва да бъде внесено в Административния съд, а за повторното преброяване на бюлетините - в ОИК-София.    

След края на първия тур лидерът на "Атака" и кандидат за кмет на София Волен Сидеров, който стана общински съветник, също внесе жалба в ЦИК и МВР, в която настоява за ново броене на бюлетините за кмет и общински съветници.

Повторно преброяване на бюлетини на тези местни избори вече имаше в Хасково на първия тур. Местната общинска избирателна комисия прибягна до това решение, тъй като протоколите били "изключително неграмотно попълвани". 

 

ДЕЖАВЮ

И след местните избори през 2015 г. бяха направени поредица от искания за повторно преброяване на бюлетините. Такива имаше в Сливен, Нова Загора, Стара Загора и Твърдица заради жалби за манипулации и умишлени грешки при вписването на преференциите в сканираните протоколи на секционните избирателни комисии. Съдът отказа да брои повторно бюлетините за съветници в Разград и Ясеновец. В Козлодуй пък лидерът на БСП в крайдунавския град Борислав Борисов поиска касиране на изборите в общината, но това не бе прието. 

Повторно преброяване на бюлетините имаше и след референдума, иницииран през 2017 г. от Слави Трифонов. Първоначално ВАС нареди да бъде извършена математико-статистическа експертиза от вещи лица, които имат достъп до чувалите с гласовете. По-късно петчленен състав отказа да нареди повторно преброяване. Това обаче не промени резултата.

 

УНИЩОЖАВАНЕ

Любопитен е и случаят в столичния район "Искър", където кандидатът на ГЕРБ Ивайло Цеков побеждава Борис Цветков от БСП с малко над 100 гласа. В същия район се наблюдава странно висок брой на бюлетини, унищожени от СИК заради механично увреждане при откъсване от кочана – 544 броя. Освен това само в една от т.нар. ромски секции в „Искър“ е отчетена разлика от 80 гласа в полза на Цеков – 176 на 96.

Още за изборите в "България"

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?