Войници и полицаи в Мианмар използват TikTok, за да изпращат смъртни заплахи до протестиращите срещу преврата от миналия месец, при който беше задържана лидерката на страната Аун Сан Су Чжи и беше създаден върховен съвет, който да упралвява вместо демократично избраното правителство.
Правозащитни организации настояха китайското приложение за видео споделяне да обяви, че премахва всяко съдържание, което подбужда към насилие.
Организацията, ангажирана с цифрови права, Myanmar ICT for Development (MIDO) съобщи, че е открила над 800 видеозаписи, в които военните заплашват със смърт протестиращите. В сряда, най-кървавият ден от протестите, са били убити 38 души, според данни на ООН. От началото на протестите на 1 февруари се съобщава за общо 54 загинали, въпреки че се смята, че броят им е много по-голям, предава БиБиСи.
Тълпи се събраха днес в Мандалей, вторият най-голям град в Мианмар, за погребението на 19-годишно момиче, застреляно по време на протестите. Кайал Син била облечена в тениска с фразата "Всичко ще бъде наред", когато била убита, а снимката й обиколи социалните мрежи.
TikTok е поредната платформа, която се използва за разпространение на заплашително съдържание и реч на омразата в Мианмар. Фейсбук вече забрани всички страници, свързани с армията на страната. Войниците използват имената на известни личности като хаштаг, за да стигне посланието им до повече хора, предава Ройтерс.