Бившият министър на отбраната на Южна Корея Ким Йон-хьон се е опитал да се самоубие в ареста, съобщава агенция Yonhap, позовавайки се на шефа на ареста. Състоянието му е извън опасност, казва чиновника по време на изслушване в парламента.
Случило се е във вторник вечерта малко след като съдът нареди да бе арестуван заради причастност в организирането на метеж.
Президентът на Южна Корея Юн Сок-йол въведе военно положение на 3 декември. Парламентът блокира решението и президентът беше принуден да отмени военното положение. След това военният министър подаде оставка и започна разследване.
На президента е забранено да напуска страната. В сряда офисът му бе обискиран.
Южнокорейската полиция съобщи по-късно, че охранителите на президентския комплекс не са позволили на полицаите да претърсят главната сграда, в която се помещава офисът на държавния глава Юн Сук-йол, предаде Франс прес. Обискът следва да бъде направен, след като президентът се сдоби с обвинение заради опита си да въведе военно положение в страната.
"Започнахме претърсването на президентския комплекс и получихме достъп до кабинета му за граждански услуги. В момента обаче не можем да влезем в основната сграда поради ограниченията за достъп, наложени от служителите по сигурността на президента", заяви говорител на южнокорейската полиция пред АФП.
Началникът на южнокорейската национална полиция и началникът на полицията в столицата Сеул са задържани за ролята, която са изиграли при прилагането на военното положение, обявено за кратко миналата седмица от президента Юн Сук-йол, съобщи полицията, цитирана от Асошиейтед прес.
Севернокорейската държавна информационна агенция КЦТА за първи път съобщи за продължаващите политически сътресения в Южна Корея след опита на президента Юн Сук-йол да въведе военно положение от страната, предаде Ройтерс.
Основната опозиционна партия в Южна Корея ще гласува предложение за импийчмънт на президента Юн Сук Йол заради краткото обявяване на военно положение тази събота, съобщи неин говорител. Гласуването е насрочено за „17:00 ч. на 14 декември“, заяви за АФП Чо Сон-ле, депутат от основната опозиционна Демократическа партия
След едноседмично мълчание КЦТА днес публикува статия, в която говори за нарастващи "социални вълнения" в южната си съседка в резултат на кризата с военното положение. Публикацията не съдържаше много коментари, а обръщаше внимание на съобщения в южнокорейски и международни медии, фокусирайки се върху поредицата от протести, към които се присъединиха над един милион души, призоваващи за импийчмънт на президента.
"Марионетката Юн Сук-йол, който вече беше изправен пред сериозна криза на управлението и пред импийчмънт, неочаквано обяви военно положение и пусна в действие оръжията на фашистката диктатура срещу народа", заяви КЦТА.
"Неговият безумен акт, напомнящ за преврата по време на военната диктатура преди десетилетия, беше категорично осъден от всички слоеве на обществото, включително от опозиционната партия, и допълнително взриви общественото желание за импийчмънт", допълва севернокорейската агенция.