Медия без
политическа реклама

Парламентът в Южна Корея отстрани президента

Импийчмънтът на Юн заради наложеното от него военно положение мина от втория път

14 Дек. 2024Обновена
Председателят на Националното събраниа У Уон-шик удря с чукчето, за да оповести решението за отстраняване на президента Юн
ЕПА/БГНЕС
Председателят на Националното събраниа У Уон-шик удря с чукчето, за да оповести решението за отстраняване на президента Юн

Южнокорейското Национално събрание гласува за отстраняване на президента на страната Юн Сук-йол по-малко от две седмици, след като той шокира цялата страна, налагайки военно положение. 

От 300 депутати 204 гласуваха в подкрепа на импийчмънта, т.е. с четирима над необходимото мнозинство от 2/3. Други 85 бяха против. Засега Юн не е свален окончателно, а и е спорно дали Конституционният съд може да го направи в този си състав.

Вотът бе втори опит за отстраняване на Юн, който на 3 декември обяви военно положение за първи път откакто Южна Корея стана демокрация преди почти 40 години. Президентът отмени заповедта си 6 часа по-късно, след като депутатите се стекоха бързо в Националното събрание и гласуваха против указа му, но неговите действия му разтърсиха пазарите и предизвикаха възмущение в цялата страна.

Сега Юн ще бъде отстранен от задълженията си. Премиерът Хан Дак-су става временен президент, докато Конституционният съд се произнесе по предложението за импийчмънт в рамките на 180 дни. Ако съдът приеме отстраняването, 60 дни по-късно ще се проведат предсрочни президентски избори.

За да бъде одобрено отстраняването, трябва да се съберат поне 7 конституционни съдии, за да разгледат делото, като минимум шестима трябва да гласуват "за". В момента обаче в съда има само шестима съдии, тъй като три места са незаети. От Конституционния съд коментираха, че въпреки това отстраняването може да бъде гледано, но не е ясно дали може да се произнесе окончателно решение при тези обстоятелства.

Още преди заседанието за импийчмънт Юн обеща да се бори докрай, отричайки да е направил каквото и да е нарушение.

"Независимо дали ме отстранят или разследват, аз ще се изправя пред тях с увереност", каза той в ТВ обръщение в четвъртък.

Юн, който бе прокурор, дойде на власт през 2022 г., след като спечели най-тежката президентска надпревара в историята на Южна Корея. Той бе възприеман във Вашингтон като ключов съюзник и защитник на демокрацията.

На вътрешната сцена обаче Юн засили атаките си срещу пресата и се зарече да премахне министерството по въпросите на равенството между половете, което според критиците би възпрепятствало усилията за премахване на едно от най-големите неравенства между половете в света. Способността му да прокарва закони бе силно отслабена след голямата победа на опозицията на парламентарните избори през април.

Радостни възгласи на хората, които чакаха решението на парламента: 

Министър-председателят Хан Док-су, който стана изпълняващ длъжността президент на Южна Корея, е технократ от кариерата, чийто богат опит и репутация на рационален човек биха могли да му послужат добре в новата му роля, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА. 

В страна, която е силно разделена от партийната реторика, Хан е рядко срещан кадър, чиято разнообразна кариера надхвърля партийните граници, отбелязва Ройтерс.

Хан е изправен пред трудната задача да поддържа функциониращо правителството в най-тежката политическа криза от четири десетилетия насам, като същевременно се бори със заплахите от страна на въоръжената с ядрено оръжие Северна Корея и със забавянето на темповете на икономическо развитие на страната. 

Мандатът му на и. д. президент може да бъде застрашен и от наказателни разследвания за ролята му в решението на Юн за въвеждане на военно положение.

75-годишният Хан е заемал ръководни постове в продължение на повече от три десетилетия под ръководството на петима различни президенти - както консервативни, така и либерални. Длъжностите му включват посланик в Съединените щати, министър на финансите, министър на търговията, президентски секретар за координация на политиката, министър-председател, посланик в Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и ръководител на различни мозъчни тръстове и организации. С докторска степен по икономика от Харвардския университет, експертните познания на Хан в областта на икономиката, търговията и дипломацията, както и репутацията му на рационален, умерен и трудолюбив човек, го превръщат в редовен участник в южнокорейската политика, отбелязва Ройтерс.

Хан е министър-председател от началото на мандата на Юн през 2022 г., като това е вторият му път на тази длъжност след назначаването му за министър-председател при бившия президент Но Му-хьон в периода 2007 - 2008 г. Той има и дългогодишен опит в работата с ключовия съюзник на Южна Корея - Съединените щати, тъй като участва активно в процеса по подписване на Споразумението за свободна търговия между САЩ и Южна Корея. 

Владеещ свободно английски език, той е назначен за посланик на Южна Корея в САЩ през 2009 г., работи във Вашингтон по време, когато настоящия американски президент Джо Байдън е вицепрезидент, и допринася за одобряването на Споразумението за свободна търговия от Конгреса на САЩ през 2011 г.

Хан е бил и член на управителния съвет на южнокорейска петролна и рафинираща компания "Ес-ойл" (S-Oil), дъщерна компания на петролния гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco).

Основната опозиционна Демократическа партия, която има абсолютно мнозинство от 180 депутати в 300-местното Национално събрание, е подала жалба срещу Хан, за да бъде включен в разследванията за това, че не е успяла да блокира опита на Юн за въвеждане на военно положение. Ако парламентът реши да наложи импийчмънт на Хан, министърът на финансите е следващият по ред сред членовете на кабинета, който ще изземе функциите на и. д. президент, отбелязва Ройтерс.

Конституцията на Южно Корея не уточнява до каква степен министър-председателят е упълномощен да изпълнява ръководната роля. Голяма част от учените твърдят, че премиерът трябва да разполага с ограничение правомощия до степен да предотврати неизпълнението на държавните дела и не повече от това, въпреки че според някои той може да упражнява всички правомощия на президента, тъй като конституцията не поставя никакви ограничения.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Южна Корея, Юн Сук-йол

Още по темата