Медия без
политическа реклама

Парламентът в Сеул не успя да отстрани президента на Южна Корея

Депутатите от управляващата партия бойкотираха гласуването за отстраняване на Юн Сук-йол от поста му

07 Дек. 2024Обновена
ЕПА/БГНЕС

Предложението за импийчмънт на президента на Южна Корея Юн Сук-йол заради злощастната му декларация за военно положение тази седмица се провали, тъй като членовете на неговата партия бойкотираха вота. Депутатите от управляващата партия в Южна Корея – "Силата на народа" (СН) напуснаха залата когато трябваше да се гласува. Така стана ясно, че парламентът в Сеул не може да събере необходимите 2/3-и от депутатските гласове, тъй като 105 от 300-те депутати не присъстваха в залата. 

“С общо 195 гласа броят на гласувалите членове не достигна необходимото мнозинство от две трети от общия брой членове”, заяви председателят на националното събрание Ву Уон-сик и добави: “Затова декларирам, че гласуването по този въпрос не е валидно”.

Трима депутати от управляващата партия присъстваха в пленарна зала, като двама от тях подкрепиха свалянето на президента, но това не беше достатъчно.

Опозиционната Демократическата партия ще предложи нов законопроект за импийчмънт срещу президента Юн Сук-йол на 11 декември и той вероятно ще бъде обсъден в пленарна зала на 14 декември, съобщава местният Yonhap News.

Парламентът отхвърли днес и законопроект за разследване на съпругата на президента Юн Сук-Йол – Ким Кьон-Хи, предаде Ройтерс. Първата дама е подозирана в съучастие в измами с ценни книжа. За да бъде одобрен законопроектът, беше необходимо мнозинство от две трети от гласовете на присъстващите парламентаристи. То обаче не беше събрано. За разследването гласуваха 198 депутати, а против – 102, пояснява южнокорейската новинарска агенция Йонхап.

В същото време най-малко 150 000 души се събраха днес пред парламента в южнокорейската столица Сеул, за да поискат от президента Юн Сук-йол да подаде оставка, съобщава агенция Йонхап, цитирана от БТА. В сградата на законодателния орган депутатите започнаха да гласуват по предложение за импийчмънт на Юн.

"Полицията изчисли, че около 149 000 души са се присъединили към митинга до 17:30 ч. (08:30 ч. по Гринуич), а организаторите казаха, че участниците са един милион души", съобщи южнокорейската информационна агенция.

Във вторник вечерта Юн зашемети нацията, и международната общност, като въведе военно положение за първи път от повече от четири десетилетия и изпрати войници и хеликоптери в парламента. Депутатите обаче успяха да отхвърлят решението му, принуждавайки Юн да го отмени в една необикновена драматична нощ за страна, смятана за стабилна демокрация.

Юн Сук-йол се извини, но не пожела да подаде оставка заради обявеното от него военно положение, съобщи по-рано БГНЕС. "Обявяването на военно положение е резултат от моето отчаяние като президент", заяви той в телевизионно обръщение, което е първата му публична изява, откакто потопи страната в политически хаос. "В процеса на работа обаче предизвиках безпокойство и неудобство за обществото. Искрено се извинявам на гражданите, които бяха силно притеснени", допълни той.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Южна Корея

Още по темата