Близо 3 милиарда животни са били убити или прогонени от безпрецедентните пожари в Австралия през 2019-20 г. в "едно от най-тежките бедствия в дивата природа в съвременната история", сочи изследването на учени от няколко австралийски университета, цитирано от БГНЕС.
Ударът по дивата природа включва 143 милиона бозайници, 2.46 милиарда влечуги, 180 милиона птици и 51 милиона жаби.
Пожарите опустошиха повече от 115 000 квадратни километра от засегнатите от сушата храсталаци и гори в Австралия в края на 2019 г. и началото на 2020 г., като убиха над 30 души и унищожиха хиляди домове. Това беше най-големият и най-продължителен сезон на пожари в съвременната история на Австралия, като учените приписват тежестта на кризата на въздействието от изменението на климата.
По-ранно проучване през януари изчисли, че пожарите са убили милиард животни в най-силно засегнатите източни щати Нов Южен Уелс и Виктория. Но проучването, публикувано днес, е първото, което обхваща пожарните зони по целия континент, заяви водещият учен Лили ван Еден от университета в Сидни.
Резултатите от проучването все още се обработват, като окончателният доклад трябва да бъде публикуван в края на следващия месец, но авторите заявиха, че броят на засегнатите три милиарда животни едва ли ще се промени.
"Настоящите констатации са шокиращи", заяви Дърмът О'Горман, изпълнителен директор на австралийския клон на Световния фонд за дивата природа, поръчал доклада. „Трудно е да се сетим за друго събитие някъде по света, убило или изселило толкова много животни“, каза той. „Това се окачествява като едно от най-тежките бедствия в дивата природа в съвременната история“.
Положението на популярните коали от Австралия по време на пожарите спечели вниманието на международните медии, тъй като хиляди от тях се смята, че са загинали.
Но правителствен доклад в началото на тази година сочи 100 други застрашени местни растителни и животински видове, които са изгубили повече от половината от местообитанието си заради пожарите.
Според учените глобалното затопляне удължава лятото в Австралия и го прави все по-опасно, а по-късите зими затрудняват извършването на работа по предотвратяване на пожарите.
Докладът, публикуван днес, е изготвен от учени от Сидни, Университа в Нов Южен Уелс, Университета на Нюкасъл, Университета „Чарлз Стърт“ и групата за опазване на природата „BirdLife Australia“.