Европейският съвет прие решение за частично прекратяване на прилагането на споразумението за улесняване на визовия режим между ЕС и Беларус. Решението обхваща разпоредбите, които засягат дипломатите, а не обикновените граждани на Беларус, които ще продължат да се ползват от същите предимства съгласно споразумението за облекчаване на визовия режим, както в момента.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен призова държавите-членки на ЕС да наложат нови санкции срещу Беларус заради притока на мигранти на полската граница, предаде France 24.
Използването на "мигранти за политически цели е неприемливо", каза тя в изявление, добавяйки, че ЕС също така ще реши и как да санкционира "авиокомпании от трети страни", които осигуряват транспорт на мигранти до Беларус. ''Няма да се поколебаем да наложим санкции, ако е необходимо, срещу компании и държави, които са в ръцете на контрабандисти'', предупреди през октомври върховният представител на Европейския съюз по външни работи и политика на сигурност Жозеп Борел. ''На мигрантите са осигурени визи, самолетни билети, за да бъдат транспортирани до Минск, откъдето се откарват до границите на Литва, Латвия и Полша'', каза той.
ЕС обвинява беларуския лидер Александър Лукашенко, че организира вълна от мигранти и бежанци, главно от Близкия изток, за да си върне за санкциите, наложени от Брюксел за репресиите на режима му срещу опозицията. Лукашенко отрича обвинението.
В понеделник Варшава изрази загриженост относно възможен опит границата с Беларус, където в момента има хиляди мигранти, да бъде премината с груба сила.
За да спре преминаването на нелегални мигранти от Беларус, ЕС подготвя по-строги икономически санкции срещу Минск. Първоначалният кръг от санкции, наложени през юни, засегна ключови икономически сектори.
Санкциите изискват единодушното одобрение от всички 27 членки на ЕС.