Управляващите в Германия консерватори и социалисти постигнаха окончателно споразумение за повишаване на пенсиите на работещите с ниски доходи, съобщи Дойче веле.
До споразумението се стигна след 5-часови преговори на коалиционните партньори от ХДС/ХСС и ГСДП. То ще струва на държавата 1.5 млрд евро допълнителни разходи, от които ще се възползват 1.5 млн. души с най-малко 35 години трудов стаж. Става дума за повишаване на базовата пенсия, така че хората, получавали ниски заплати по време на трудовия си стаж, да не се превръщат в клиенти на социалната система.
Занапред хората, които получават малки пенсии, въпреки че десетилетия наред са внасяли суми за пенсия, могат да очакват по-високи пенсии. Преди това обаче ще бъде направен пълен преглед на доходите им, за да се прецени дали се класират за увеличението, обясни лидерката на ХДС и министър на отбраната Анегрет Крамп-Каренбауер. "Това е добър, разумен резултат от преговорите", подчерта тя. ХДС досега настояваше кандидатите за увеличение на пенсиите и партньорите им да бъдат задължени да разкрият всичките си доходи и пълно финансово състояние и искаха единствено крайнонуждаещите се да получат увеличение на пенсиите. В хода на продължилите няколко месеца преговори високопоставени фигури от ГСДП заплашиха, че ще напуснат коалицията с християндемократите, ако не бъде постигнат компромис. Временният лидер на ГСДП Малу Драйер нарече споразумението нов „крайъгълен камък“ в социалната политика.
Планът предвижда и подпомагане на работещите с ниски доходи, които отглеждат деца или се грижат за роднини. Споразумението включва и освобождаване от данък на месечен доход до 1250 евро за несемейни и 1950 евро за семейни германци. Планът трябва да влезе в сила от януари 2021 г.
Европейската комисия и Международният валутен фонд призоваваха многократно Берлин да използва бюджетните излишъци за стимулиране на вътрешното потребление. Германската икономика се сви през второто 3-месечие с 0.1 на сто. Негативни са и очакванията за третото тримесечие.
СДЕЛКА
В замяна на отстъпките за пенсиите консерваторите получиха от коалиционните си партньори съгласие за намаляване на осигурителната тежест на работодателите от 2022 г. Договорено беше и създаването на фонд от 10 млрд. евро за инвестиране в т.нар. технологии на бъдещето, улесняващи дигитализацията и укрепващи опазването на околната среда.