Министърът на външните работи на Германия Аналена Бербок беше принудена да се откаже от пътуването си до Австралия, Нова Зеландия и Фиджи, след като самолетът ѝ се оказа с повтарящи се технически проблеми - последният от поредицата инциденти, които засегнаха германския флот, съобщи БГНЕС.
"Опитахме всичко, но, за съжаление, от логистична гледна точка не е възможно да осъществя (плановете си) за пътуване в Индийско-Тихоокеанския регион с дефектния самолет", написа министърът в социалната медия X.
"Това е повече от притеснително", добави тя. Бербок се отправи в неделя на едноседмичното пътуване, но самолетът ѝ претърпя повреда след зареждане с гориво в Абу Даби, съобщи АФП.
Министърът е била блокирана в продължение на часове, докато техническият екип се е опитвал да отстрани проблем със закрилките. Делегация се опита да потегли отново през нощта срещу вторник, но 23-годишният Airbus A340 трябваше да се върне в Абу Даби, тъй като дефектът се появи отново.
"От съображения за сигурност самолетът трябваше да се върне там", написаха германските военновъздушни сили в X. Самолетът трябваше да изхвърли гориво, за да кацне отново безопасно в Абу Даби, добавиха те.
Инцидентът съживи дебата за остаряващите самолети на германското правителство, като медиите нарекоха последния от тях "смущаващ" и "фиаско". Случаят е нанесъл политически щети и е навредил на марката "произведено в Германия" в момент, когато икономиката вече изпитва затруднения.
Инцидентът накара германските военновъздушни сили Луфтвафе да обявят, че са решили да пенсионират предсрочно самолета, както и другия правителствен А340-300.
„Ще изведем предсрочно от експлоатация двата A340 възможно най-скоро, т.е. през следващите седмици", пише Луфтвафе в X. През 2019 г. правителството закупи три нови A350 за 1,2 млрд. евро, за да обнови флота, и планираше до края на 2024 г. да извади от употреба самолета, превозващ Бербок.
"С A350 военновъздушните сили разполагат със стабилни и модерни самолети за пътуване на дълги разстояния", заявиха от Луфтвафе.
През последните години германските официални лица многократно са били свидетели на нарушаване на плановете им за полети поради технически проблеми.
Същият А340-300, който осуети плановете за пътуване на Бербок, забави и пътуването на бившия канцлер Ангела Меркел за срещата на върха на Г-20 през 2018 г., като този път причината беше повреда в електрониката.
По-рано същата година тогавашният министър на финансите и настоящ канцлер Олаф Шолц трябваше да се прибере с граждански полет от Индонезия, след като същият самолет беше приземен, защото мишки бяха прегризали някои от кабелите му.
Бербок вече претърпя неуспех при пътуването си през май, когато трябваше да удължи с един ден посещението си в Катар, след като друг правителствен самолет спука гума. Австралийското външно министерство заяви, че споделя "разочарованието на министър Бербок" от прекратеното пътуване тази седмица.
"Очакваме с нетърпение да я посрещнем в Австралия в бъдеще", заяви говорител на външно министерство.
Външното министерство на Нова Зеландия изрази надежда, че "в бъдеще министрите ще има възможност да наваксат". Според съобщенията, Бербок се прибира у дома с граждански полет.
"Просто е смущаващо, че външният министър не можа да продължи пътуването си", заяви пред германски медии Мари-Агнес Щрак-Цимерман, ръководител на германската парламентарна комисия по отбрана.
Опозиционната крайнолява партия „Левите“ призова правителственият автопарк да бъде напълно премахнат, като заяви, че това ще бъде по-добре за климата и за федералния бюджет. "Има много надеждни авиокомпании, които правителството може да използва", заяви пред „Шпигел“ Гезине Лоцш от „Левите“.