Медия без
политическа реклама

Китай предупреди ЕС да не се меси в конфликта с Тайван

05 Ноем. 2021
Рафаел Глюксман, председател на специалната комисия за външна намеса и президентът на Тайван Цай Инг-уен.
БГНЕС
Рафаел Глюксман, председател на специалната комисия за външна намеса и президентът на Тайван Цай Инг-уен.

Пекин отговори на срещата между европейските законодатели и тайванския президент Цай Инг-уен в четвъртък, като незабавно предупреди ЕС да поправи своята ''грешка'', ако иска да избегне влошаване на отношенията, предаде ''Политико''.

Посещението на седем евродепутати в Тайпе предизвика заплаха от "по-нататъшни реакции" от страна на Китай, тъй като страната става все по-загрижена за затоплящите се отношения между някои европейски политици и самоуправляващия се остров. Днес евродeпутатите ще се срещнат с базирани в Тайван американски дипломати.

Миналата седмица китайският външен министър Ван И предупреди, че страните ще ''платят своята цена'' за развитието на по-тесни връзки с Тайван. В отговор на срещата на евродепутатите с Цай в четвъртък, говорител на китайското външно министерство каза: ''Призоваваме ЕС да поправи грешката и да не изпраща никакви погрешни сигнали към силите за независимост на Тайван. В противен случай отношенията Китай-ЕС ще пострадат''.

Въпреки заплахите на Пекин по време на на посещението, евродепутатите не се притесняваха, уверявайки Цай, че ЕС застава на страната на Тайван. "За последните 30 години вие създадохте история. Тайван днес е най-ярката, най-силната и най-просветителската демокрация в този регион", каза Рафаел Глюксман, председател на специалната комисия за външна намеса. "Дойдохме тук с много просто и ясно послание: Тайван не е сам", добави евродепутатът. "Европа стои с вас и до вас, в защитата на свободата и в защитата на върховенството на закона и човешкото достойнство".

Самоуправляващият се остров е изправен пред все по-напористите военни действия на Пекин, който претендира за Тайван като за своя собствена територия. ЕС, както повечето страни по света, заявява, че поддържа политиката на ''един Китай'', което означава, че официалните връзки на ЕС са с Пекин.

Пътуването на евродепутатите в Тайван идва малко след посещението на тайванския външен министър Джоузеф Ву в пет европейски държави, включително и првеждането на тайна среща с официални лица в Брюксел.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Тайван, Китай, ЕС

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?