Лаура Кьовеши е на път да стане първият европейски главен прокурор. Вчера бившата шефка на румънската антикорупционна прокуратура получи подкрепата на страните от ЕС на заседание на Съвета на равнище посланици, съобщи говорителят на финландското председателство на ЕС пред ИЮОбзървър. Посланиците гласували тайно, вотът е индикативен и показва позицията на страните в преговорите с Европарламента. Очаква се те да бъдат подновени на 24 септември, като процедурата трябва да приключи с формалното одобрение на европейските лидери.
Общо 17 от посланиците са гласували в подкрепа на Кьовеши от 22-ма с право на глас по въпроса за европейската прокуратура. Не всички европейски държави участват в създаването на институцията.
Лаура Кьовеши остана единствен кандидат за поста, след като френският президент Еманюел Макрон оттегли подкрепата на страната си от френския кандидат Жан-Франсоа Бонер, който остана финалист с Кьовеши на финалната права на процедурата по избора на прокурор №1 на ЕС. Макрон обяви, че Париж ще подкрепи Кьовеши. Първоначално Съветът на ЕС подкрепи кандидатурата на Бонер, въпреки че мнението на експертната комисия по избора бе в полза на Кьовеши. Европейският парламент обаче гласува категорично за румънката и двете институции трябваше да влязат в преговори.
Румънският посланик в ЕС Луминита Одобеску е била инструктирана от премиерката Виорика Дънчила да гласува "против" Кьовеши, съобщиха румънски медии. Кандидатурата на Кьовеши през цялото време бе саботирана от румънското правителство. Срещу нея беше образувано разследване за злоупотреба със служебно положение. Тя дори бе извикана на разпит в деня, в който трябваше да бъде изслушана в Брюксел за европейската прокуратура. След това делото бе прекратено.
Европейската прокуратура ще действа на територията на 22 страни, членки на ЕС, които подкрепиха създаването й. Сред тях е и България.
--------------
ПОЗИЦИЯ
"България е за това постът главен прокурор на ЕС да бъде зает от обединяваща личност, подкрепена от всички и готова да допринесе за отстояване и укрепване на ценностите на ЕС - демокрацията, върховенството на закона, просперитета на гражданите." Това отговориха от пресцентъра на МВнР в отговор на въпрос на "Сега" как е гласувал българският посланик в ЕС вчера. Оттам припомниха, че вотът е таен и няма практика държавите да разкриват вота си. Досега в Съвета България бе гласувала против кандидатурата на Кьовеши, но през юли, след промяната във френската позиция, премиерът Бойко Борисов заяви, че България ще подкрепи румънската прокурорка.