Русия е изпратила 447 кози в севернокорейския град Расон, съобщи руският орган за наблюдение на безопасността в селското стопанство Росселхознадзор.
Кози за оръжия?
След срещата на върха между руския президент Владимир Путин и севернокорейския лидер Ким Чен Ун през юни, на която международните парии обсъдиха взаимното сътрудничество, Москва достави радост на Пхенян.
Козите, които са изнесени от руската Ленинградска област, представляват първата партида селскостопански животни, които Русия възнамерява да достави на Северна Корея. Козите ще осигурят млечни продукти на местните деца, за да се облекчи недостигът на храна в Северна Корея, причинен главно от правителствени политики, като положението се влоши по време на пандемията ковид-19.
По данни на Хюман Райтс Уоч 10,7 милиона от общо 25,9 милиона души в Северна Корея са недохранени, а 18% от децата са с нарушен растеж и развитие поради хронично недохранване.
"В районите и окръзите на община Нампхо в КНДР са изградени козеферми с голям капацитет. В резултат на това е консолидирана фондация за безпроблемно осигуряване на млечни продукти за децата в общината", съобщи същия ден севернокорейската централна информационна агенция, като косвено потвърди пратката.
Русия се сближава със Северна Корея след пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. КНДР открито подкрепи нападението и бе обвинена, че доставя оръжия, за да помогне на руските сили на бойното поле. Русия, и Северна Корея отричат твърденията, че Пхенян доставя оръжия или боеприпаси на силите на Кремъл.
Но изчисления на Аналитичния център за съвременни отбранителни изследвания (C4ADS) сочат, че от август 2023 г. до януари 2024 г. Русия е получила около 1,6 милиона артилерийски снаряда от Северна Корея. В същото време, според южнокорейското разузнаване, Пхенян е изпратил на Москва почти 5 млн. артилерийски снаряда и балистични ракети по време на целия конфликт. В отговор Русия е започнала да доставя на Северна Корея танкове, самолети и технологии за програмата си за шпионски спътници, заяви пред Bloomberg южнокорейският министър на отбраната Шин Уон Сик.
По време на неотдавнашното пътуване на Путин до Северна Корея двамата лидери подписаха споразумение, което ги задължава да си оказват "взаимна помощ в случай на агресия срещу един от участниците" и е част от широкообхватен договор, обхващащ всичко - от образование до селско стопанство и туризъм.