Медия без
политическа реклама

Куба закъса за стоки от първа необходимост

Островната държава обвинява американските санкции за липсата на хранителни стоки по магазините

15 Май 2019
Кубинските власти въведоха ограничения при пазаруването на основни стоки в опит да се справи с дефицита им и с презапасяването.
EПА/БГНЕС
Кубинските власти въведоха ограничения при пазаруването на основни стоки в опит да се справи с дефицита им и с презапасяването.

Властта в Куба въведе ограничения за продажбата на основни видове хранителни стоки, съобщиха информационните агенции. Кубинците могат да пазаруват пилешко месо, яйца, фасул, грах, сапун и други основни продукти срещу купони в ограничени количества. Например жител на Острова може да си купи до 5 кг пилешко месо или не повече от две разфасовки от по-скъпия вариант на продукта при едно пазаруване. Количеството олио пък е ограничено до една бутилка на човек. Хавана се надява по този начин да се справи с дефицита на основни хранителни стоки и с презапасяването. Липса има и на лекарства. Министърът на търговията Бетси Диас Веласкес обвини за създалата се ситуация американското търговско ембарго, заради което Куба изпадна в тежка икономическа криза. Според икономистите обаче това е само част от проблема, за който сериозен принос има и ситуацията във Венецуела, откъдето Куба получаваше внос. Заради изострената обстановка там основните доставки са прекратени.

Островът на свободата внася около 60-70 % от хранителните продукти, което струва годишно на хазната повече от 2 милиарда долара. В последните месеци обаче щандовете на магазините са празни, като нови доставки не се правят дни наред, дори седмици, а когато се появяват пилешко месо или брашно, се извиват дълги опашки. С много продукти кубинците се и презапасяват, тъй като не знаят кога ще бъде следващата доставка. Не за първи път Куба е изправена пред подобна криза, припомнят информационните агенции. 

Магазините за хранителни стоки в Куба са държавни, като всеки жител на страната разполага с купонна книжка, която дава право да купи малки количества основни стоки. Хората, които разполагат с достатъчно пари, могат да купуват доста от стоките в списъка на т.нар. "свободни" цени, като повечето от тях са под средните за света. В същото време определени продукти като висококачествен ориз често могат да струват два или три пъти повече, отколкото в страната, в която са произведени.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Куба, ембарго, храни

Още по темата