Медия без
политическа реклама

Лондон проверява петицията срещу Брекзит

Не можем да предадем мнозинството, което иска Великобритания в ЕС, заяви председателят на Европейския съвет Туск

28 Март 2019
Привърженик на оставането в ЕС протестира срещу Брекзит през британския парламент в Лондон.
ЕПА/БГНЕС
Привърженик на оставането в ЕС протестира срещу Брекзит през британския парламент в Лондон.

Петицията срещу Брекзит, която събра вече почти 6 милиона подписа, е проверявана за чуждо влияние, заяви премиерът на Великобритания Тереза Мей по време на блиц контрол в Камарата на общините, съобщиха британски медии. Петицията, призоваваща правителството на Великобритания да отмени Брекзит и да остане в ЕС, редовно е проверявана за манипулация от чужди сили, отговори тя на безпокойството на консервативен депутат, който предупреждава, че британската "демокрация е под заплаха" заради възможно чуждо влияние в онлайн петицията. Правителството обаче няма намерение да разгледа документа, съобщиха представители на Даунинг стрийт.

Премиерът повтори, че сделката за Брекзит е в съответствие с резултатите от референдума през 2016 г. Според нея, ако депутатите одобрят споразумението, правителството може да "гарантира", че ще изпълни волята на народа. Запитана от лидера на лейбъристите Джереми Корбин защо не настоява за митнически съюз с ЕС, което според него би подобрило шансовете за ратифициране на споразумението, премиерът отговори, че вече е договорила ползите на митническия съюз за Великобритания и политика на свободна търговия. "Искаме да договорим наша търговия в наш интерес", заключи Мей.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че все повече британци искат отлагане на Брекзит и оставане в ЕС. Пред Европейския парламент полският политик смъмри тези, които изразяват тревога относно потенциално отлагане на Брекзит в случай, че Камарата на общините отхвърли споразумението за Брекзит още веднъж тази седмица. Той отбеляза, че ЕС трябва да е готов за по-голямо отлагане, ако Обединеното кралство поиска да преразгледа стратегията си за Брекзит, което означава, че страната ще участва на изборите за Европейски парламент. "Има хора, които твърдят, че това ще навреди. Позволете ми да заявя ясно: подобно мислене е неприемливо. Вие не можете да предадете 6 милиона души, които се подписаха под петиция за отмяна на Брекзит, 1 милион души, които организираха демонстрация за народно гласуване, и растящото мнозинство, което иска Великобритания да остане в ЕС", обяви Доналд Туск пред ЕП.

В сряда депутатите на Острова иззеха за един ден процеса по излизане от ЕС с "целеви гласувания", включително за евентуално оставане в единния пазар, за нов референдум и дори за отмяна на излизането от ЕС. Ориентировъчните гласувания в Долната камара обаче няма да имат задължителна сила за британското правителство. Лейбъристката партия на Великобритания обяви, че ще подкрепи поправката "Бекет", която призовава за референдум, който потвърждава всяко споразумение за Брекзит или работната рамка за бъдещите отношения, одобрени от парламента, съобщават британски медии.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата