Медия без
политическа реклама

Икономисти зоват с петиция да не се отлага искането на доклад за еврото

Има риск от изоставяне на валутния борд, алармират експертите

Днес, 08:34
Илияна Кирилова

Група видни икономисти се обърнаха с отворена петиция към председателя на Народното събрание, премиера и президента с искане България да не отлага подаването на заявление към Еврокомисията и Европейската централна банка за извънреден доклад за готовността на страната ни за приемане на еврото.

"Водени от нашата дълбока загриженост за бъдещето на икономическото и финансово развитие, категорично заявяваме, че отлагането на искането за изготвяне на извънреден Конвергентен доклад ще отложи за неопределено време въвеждането на единната валута у нас. С това безпринципно решение гражданите, фирмите и инвеститорите в България ще бъдат неоправдано изложени на редица явни и неявни рискове", се казва в петицията, публикувана на 31 януари.

Петицията е инициирана от икономистите Бисер Манолов, Борис Петров, Евгений Кънев, Юлиан Войнов, Георги Ганев, Красен Станчев, Тихомир Безлов и др. До момента тя е събрала над 1900 подписа.

"Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната ескалира риска от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на фискалната и финансовата дисциплина при недостатъчно укрепнали независими, регулаторни и съдебни институции", смятат икономистите.

Според тях има "висока вероятност от последващо политическо решение за изоставяне на фиксирания валутен курс на лева към еврото". Това ще преустанови функционирането на валутния борд и екзистенциално ще се застраши стабилността на парично-финансовата и социалната система.

Припомняме, че в петък в парламента финансовият министър Теменужка Петкова за пореден път обяви, че България няма да подава искане за извънреден доклад от ЕК и ЕЦБ, докато не изпълни всички критерии за членство в еврозоната. Последните данни за инфлацията към декември 2024 г. показват, че средното ниво за последните 12 месеца е 2.6%, което е с 0.1 процентен пункт над допустимия критерий. Според защитниците на въвеждането на еврото това не е проблем, защото Брюксел и Франкфурт може да извадят от сметките някоя от страните с най-ниска инфлация в еврозоната и така страната ни ще покрие този критерий.

В последните си изявления Петкова и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обаче алармираха, че проблем може да има и с нивото на бюджетния дефицит. Борисов дори обвини бившият финансов министър Асен Василев, че е направил фалшив бюджет и е манипулирал данните, въпреки, че Василев не е министър от началото на март 2024 г. Борисов призова Министерството на финансите и министър Петкова да покажат какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе дефицитът за 2024 г. 3% от БВП на касова основа.

"Подчертаваме, че отлагането на искането на извънреден конвергентен доклад за неопределено време, съчетано с ескалация на политическата демагогия ще има катастрофални последици за макроикономическата, финансовата и социалната стабилност у нас и няма да остане скрита за инвеститорите: местни и чуждестранни. По социален и макроикономически ефект такава стъпка бихме я сравнили с решението за обявяване на мораториум по плащанията по външния дълг от правителството на Луканов през 1990 г. и решенията на правителството на Жан Виденов, довели до безпрецедентна хиперинфлация, валутна и банкова криза през 1996-1997, сринала заплатите и пенсиите до едноцифрени стойности и обезценила всички спестявания на цяло поколение", се казва в петицията.

Икономистите призовават: "България няма нужда от неоправдани социални експерименти. Тя има нужда от смели решения, които да върнат инвеститорите и оптимизма в домакинствата и бизнеса. Призоваваме за фискална и финансова отговорност на управляващите и парламентарно-представените партии, която да се прояви в спешно приемане на изпълним и реалистичен държавен бюджет с дефицит до 3%, включително ревизия на поетите не покрити с приходи социални ангажименти за увеличение на разходите за персонал в публичния сектор. Призоваваме за подаване на искане до Европейската комисия за изготвяне на извънреден Конвергентен доклад не по късно от края на месец февруари".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата