Медия без
политическа реклама

Малта спаси кораб, отвлечен от бежанци

Това е първи случай на пиратско нападение в Средиземно море в съвременната история

29 Март 2019
Спасеният от мигрантския набег танкер "Ел Хиблу 1" успешно акостира в пристанището във Валета след намесата на малтийските въоръжени сили.
EПА/БГНЕС
Спасеният от мигрантския набег танкер "Ел Хиблу 1" успешно акостира в пристанището във Валета след намесата на малтийските въоръжени сили.

Въоръжените сили на Малта щурмуваха танкер, отвлечен от спасени мигранти в Средиземно море, предадоха информационните агенции. Над 100 мигранти, качени на борда на танкера "Ел Хиблу 1" , похитиха екипажа, след като разбрали, че плавателният съд поема курс към Либия. Те принуждават капитана да поеме в посока към Европа, където искали да стигнат. Капитанът успява да подаде сигнал за бедствие. Командоси от малтийската армия се качат на борда на плавателния съд, докато той пътува към южния италиански остров Лампедуза, и освобождават екипажа. Танкерът, плаващ под турски флаг, успешно акостира в пристанището в малтийската столица Валета, а полицията започна разследване на инцидента. На пристанището бяха разположени полицейски бусове и войници, които охраняваха мигрантите похитители.

Това вероятно е първият случай на пиратство в Средиземно море в съвременната история, отбелязва ДПА. Италианският вътрешен министър Матео Салвини остро разкритикува в социалната мрежа Туитър „пиратските действия“ на мигрантите и подчерта, че досега не е имало подобен инцидент.

ЕС обяви, че временно прекратява морското патрулиране в рамките на операция „София“ срещу нелегалния трафик на мигранти в Средиземно море. Дипломати от страните членки постигнали съгласие операцията да бъде продължена с 6 месеца след досегашния краен срок 31 март, но само с въздушна подкрепа и обучение на либийската брегова охрана. Целта на мисията на ЕС е да спира трафикантите на хора да прехвърлят мигранти през Средиземно море, но отказът на Италия да приема на своя територия мигрантите на практика сложи край на операцията, при която от началото й през 2015 г. са спасени почти 50 хиляди мигранти в Средиземно море. През декември операция „София“ беше продължена с три месеца, до 31 март, като временно решение, защото страните членки не успяха да се съгласят да поемат дългосрочен ангажимент. Италианското правителство настоява и други страни членки да приемат на своя територия пристигащи мигранти.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Малта, бежанци, ЕС

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?