Молдова одобри законопроект, с който руският език става официален в случаи на междуетническа комуникация, предаде БНР. Вече цялата информация от държавните агенции трябва да бъде представена на румънски (молдовски) и руски.
Езиковата реформа беше предложена от Партията на социалистите на досегашния президент Игор Додон. На второ четене законопроектът беше подкрепен от 55 от 101 депутати. Привърженици на идеята казват, че действат според искания на рускоговорящи граждани, които трябва да наемат преводачи, когато им се налага да общуват с държавни агенции. Според депутатите повече от една трета от гражданите в Молдова използват главно руски език и поади тази причина техните интереси трябва да бъдат взети под внимание.
Игор Додон призова реформата да бъде приета възможно най-скоро, за да може той да подпише закона, преди новоизбрания президент Мая Санду да встъпи в длъжност, тъй като според него тя няма да се съгласи да подпише.
Опозиционните партии, сред които е и ''Действия и солидарност'' на Мая Санду, разкритикуваха реформата. Те обвиняват социалистите, че насърчават проруските политики и се стремят да разделят обществото.
Кремъл приветства одобряването на законопроекта. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков подчерта значението на този език за жителите на постсъветските страни: "По един или друг начин руският език се говори и ще се говори в пространството на бившия Съветски съюз, използването на руски език е естествено изискване за населението на страните от бившия Съветски съюз."