При 100% обработени бюлетини досегашният държавен глава Мая Санду печели президентските избори - тя има 55.33% от гласовете, а нейният конкурент - проруският бивш главен прокурор на Молдова Александър Стояногло печели 44.67%.
При първоначалното обявяване на временните резултати Мая Санду изоставаше с 4 на сто от Стояногло, но стопи разликата и поведе. Накрая разликата между двамата достигна 160 000 гласа.
Мая Санду побеждава на изборите благодарение на гласовете на чуждестранната диаспора. Това заключение може да се направи от данните на Централната избирателна комисия, която отделно преброи гласовете на населението на територията на Молдова.
В страната след обработка на 99% от протоколите печели Александър Стояногло с 51,25%. Санду има 48,75%. Съперникът на настоящия президент спечели с особено голяма преднина сред жителите на Приднестровието и Гагаузия.
Но с гласове от чужбина Санду излиза пред Стояногло.
„Молдова, днес ти победи. Заедно показахме силата на нашето единство, демокрация и ангажираност към достойно бъдеще“, написа Санду в “Туитър”.
Moldova, today you are victorious. Together, we’ve shown the strength of our unity, democracy, and commitment to a dignified future.
— Maia Sandu (@sandumaiamd) 3 ноември 2024 г.
Thank you, dear Moldovans, at home and abroad. Walk with pride—you are freedom, hope, and resilience. I am proud to serve you all. pic.twitter.com/yGGlrjAMEC
1 693 357 души, или 54.2% от 3.1 млн. избиратели, упражниха правото си на вот. През деня идваха информация за хакерска атака срещу информационния сайт на изборите, за гигантски опашки в секциите в Москва и за организиран транспорт от Русия към Беларус - за да могат молдованците да гласуват и в Минск.
Санду излезе доста напред на 20 октомври с 42,5% от гласовете, но 57-годишният ѝ съперник, който взе почти 26%, разчиташе днес на подкрепата на няколко неуспели на първия тур кандидати.
Преди две седмици молдовците казаха с малка преднина „да“ на референдума за ЕС. Тогава решителните гласове дойдоха от молдовската диаспора. Преди две седмици имаше обрат в изборните резултати - дълго време отговорът "НЕ" водеше, докато накрая с гласовете от чужбина победи отговора "ДА" за ЕС.
"Наблюдаваме огромна намеса на Русия в нашия изборен процес, докато молдовците днес гласуват на втория тур на президентските избори - усилие с висок потенциал за изкривяване на резултатите", отбелязва в публикацията си днес през деня президентският съветник по национална сигурност Станислав Секриеру.
Молдовската полиция твърди, че проруският бизнесмен Илан Шор е организирал масирана схема за купуване на гласове на първия тур на вота. Полицията бе категорична, че е предприела мерки, с които да се избегне повторното прилагане на схемата.
Москва отрича всички обвинения в намеса в изборите, а Шор, който живее в Русия, отрече да е извършвал нередности. В социалните мрежи обаче се появиха видеа на самолети от Русия, пълни с хора, отиващи да гласуват на молдовските избори в посолството в Беларус.
Российские СМИ опубликовали видео полного самолета с проплаченными путиным молдованами, летящими голосовать в Беларусь по заказу путина за прокремлевский режим. pic.twitter.com/G3DjVAbgVc
— Vitaliy Barabanenko (@Vitaliy70341751) 3 ноември 2024 г.