Новото правителство в Нова Зеландия се отметна от първия в света закон за забрана на тютюнопушенето за бъдещите поколения. Причината е прозаична - акцизите от тютюна трябва да пълнят бюджета на фона на популистки намаления на данъци. Здравни експерти предупредиха, че тази стъпка назад ще коства хиляди жертви и ще бъде катастрофална за маорите.
Миналата година страната прие безпрецедентни законови промени за плавно повишаване на възрастта, до която тютюнопушенето е забранено. Целта беше родените след януари 2009 г. никога да не достигнат момент, в който да могат легално да си купят цигари. Очакваше се това да спести милиарди от здравеопазване и да спаси хиляди хора от свързани с тютюнопушенето болести.
Революционният план предвиждаше и други мерки - драстично намаляване на законовите концентрации на никотин в тютюневите продукт, ограничаване на местата за продажба от 6000 сега на едва 600 за цялата страна.
Промените трябваше да влязат в сила от юли 2024 г. Но по силата на коалиционното споразумение с популисткия си партньор "Нова Зеландия преди всичко", Националната партия на Нова Зеландия се съгласи да се откаже от закона.
В събота новият финансов министър Никола Уилис обяви, че мерките ще бъдат отменени преди март 2025 г., а с приходите от продажби на цигари ще се финансират обещаните намаления на данъци. Националната партия трябваше да търси нови източници на приходи за бюджета, след като "Нова Зеландия преди всичко" отхвърли предложението да се отвори отново имотният пазар за чуждестранни купувачи. Премиерът Кристофър Лъксън казва, че отказът от промените ще предотврати появата на черен пазар на цигари и ще намали риска от престъпления. "Съсредоточаването на продажбата на цигари в един магазин в един малък град щеше да бъде огромен магнит за престъпност", коментира Лъксън пред местни медии. Той се зарича да продължа да се бори с тютюнопушенето през образователни кампании и други мерки.
Здравни експерти в Нова Зеландия обаче реагираха с шок и ужас на решението. Според тях то ще струва до 5000 човешки живота годишно, и ще бъде особено опасно за маорите, сред които тютюнопушенето е по-разпространено. "Голяма загуба за общественото здраве и голяма победа за тютюневата индустрия, която ще множи печалбите си за сметка на човешки жертви", коментира проф. Лиза Те Моренга, лидер на неправителствената здравна коалиция "Аотеароа", цитирана от "Гардиън". Според нея провалените регулации са щели да спестят 1,3 млрд. новозеландски долара от разходи за лечение в следващите 20 г. (около 720 млн. евро), както и да намалят смъртността сред жените с 22%, а сред мъжете - с 9%.