Медия без
политическа реклама

София отбелязва Световния ден без тютюн с "ябълка срещу цигара"

В Южния парк измерват жизнените показатели на желаещите

31 Май 2024Обновена
Българите пушат най-много в ЕС.
Илияна Кирилова
Българите пушат най-много в ЕС.

С ябълка срещу цигара и измерване на жизнените показатели започна кампанията на Столичната Регионална здравна инспекция (РЗИ) по повод Световния ден ден без тютюнопушене. Тя се провежда се на английската поляна в Южния парк в столицата между 10:30 и 15:30 ч. днес. 

Експерти измерват всички жизнени показатели и количеството на въглеродния оксид в издишания въздух на желаещите. Сред тях беше и заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева, която подкрепи инициативата. Всички желаещи ще могат да се консултират с експертите от здравната инспекция по въпроси, свързани с вредите от тютюнопушенето и с най-новите и ефективни методи за отказване от навика. Желанието да запалите цигара трае едва 6 минути, така че ако усетите такъв подтик, опитайте се да отвлечете вниманието си с нещо интересно, съветват специалисти. Промяна на режима на хранене, повишаване на физическата активност и позитивно мислене са сред съветите за отказване от вредния навик. По време на инициативата е организирано и анонимно и безплатно изследване на ХИВ/СПИН.

Магистър-фармацевтите в София също се включват с инициатива по повод Световния ден без тютюнев дим. На 31 май аптеките в столицата са с плакати по повод деня и насочващо послание към пациентите, че магистър-фармацевтите могат да им помогнат да се откажат от вредния навик да пушат. В подкрепа на инициативата се включва и Българската фармацевтична студентска асоциация. Студентите от Фармацевтичния факултет на Медицински университет-София на публични места в столицата ще предупреждават хората за вредата от тютюнопушенето с информационни плакати.

По традиция всяка година на 31 май отбелязваме Световния ден без тютюнопушене. Кампанията на Световната здравна организация е насочена към повишаване на осведомеността за вредите и последиците от употребата на тютюн и излагането на вторичен дим, както и за отказване от тютюнопушенето.

България е страната с най-голям брой употребяващи тютюневи изделия в ЕС, въпреки че употребата на тютюн е намаляла с 1% през последните години, като почти 40% от възрастното население в България употребява цигари, показват данни от Центъра по обществено здраве. Близо 32% от децата на възраст между 13 и 15 години посягат към цигарите - 30% от момичетата и 21% от момчетата над 15 години пушат.

Днес бяха огласени предварителни данни от онлайн анкета, извършвана от Медицински университет-Пловдив. Те показват, че 2% от децата на възраст 6-9 г. пушат традиционни цигари, а 3% - т.нар. вейпове (електронни устройства за пушене). В 77% от семействата на малките деца поне единият родител пуши. Всички от запитаните деца казват, че знаят, че е вредно. Според д-р Пламена Стоименова от Му-Пловдив децата пушат, "защото е готино", а 65% от запитаните отговарят, че пушат електронни цигари заради аромата или вкуса им. Първият опит за пушене сред 10% от децата е бил на възраст 6-12 г., посочи още тя.

У нас забрана за тютюнопушене в закрити и някои открити обществени места се въведе на 1 юни 2012 г., но повсеместно ограничението не се спазва.

 

РИСКОВЕ

Над 90 600 българи страдат от хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), като броят им през последните години непрекъснато се увеличава, показват данни, цитирани от БГНЕС. Честотата на заболяването у нас е значително над средното за Европа и обхваща над 10% от населението, като тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за появата на ХОББ. В повечето случаи пациентите с ХОББ са пушачи над 40-годишна възраст, които се оплакват от хронична кашлица, задух и храчки. Рискът от сърдечносъдови заболявания и рак на белия дроб при тези хора е от два до четири пъти по-висок. Ако спрете цигарите преди 45-годишна възраст, може да намалите риска от развитие на ХОББ на 65-70 г. След 1 година опасността от исхемична болест на сърцето може да намалее с 50%, а след 5 години рискът от мозъчен инсулт може да се равнява на риска при непушачите. Отказът от употребата на цигари може да намали уврежданията на репродуктивното здраве и фертилитета.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

тютюнопушене

Още по темата