Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази силно безпокойство от разрастващите се ксенофобия, расизъм и нетърпимост и предупреди, че човешките права губят почва по света, предадоха агенциите. При откриването на 40-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека в Женева Гутериш алармира, че гражданското общество се свива, а журналисти и активисти стават мишена на нападки и насилие. През последните три години са убити над 1000 журналисти и правозащитници, каза той. Всяка седмица през 2018 г. е имало средно четирима убити екоактивисти, отбеляза генералният секретар. "Длъжни сме да направим повече, за да защитим защитниците и да сложим край на репресиите срещу онези, които говорят открито за злоупотребите с правата им", каза Антониу Гутериш. Не трябва да търпим възмутителната и почти пълна безнаказаност за престъпленията срещу журналисти и активисти, защитаващи човешките права и свободи, подчерта той. Гутериш изрази тревога също от икономическото неравенство и предупреди, че се злоупотребява с данните и технологиите за лицево разпознаване.
Международната система за контрол на оръжията е изправена пред срив, заяви генералният секретар на ООН, като призова Русия и САЩ да спрат предстоящото прекратяване на ключовия ядрен договор. Той използва обръщение към Конференцията на ООН за разоръжаване, за да предупреди, че един от крайъгълните камъни на дипломатическите постижения през последния половин век - контролът над въоръженията - е в "сериозна опасност". "Ще бъда откровен. Ключовите компоненти на международната архитектура за контрол над въоръженията се сриват", каза Антониу Гутериш. САЩ вече стартираха процеса на оттегляне от Договора за ракетите със среден обсег на действие в отговор на разгръщането на ракетата 9M729 в Москва, подтиквайки Русия да обяви своето собствено оттегляне. "Ние просто не можем да си позволим да се върнем към безпрепятствената ядрена конкуренция в най-тъмните дни на Студената война", каза Гутериш. "Призовавам страните по договора да използват оставащото време, за да се включат в искрен диалог по повдигнатите въпроси", добави той. "Много е важно този договор да бъде запазен."
Участниците в сесията, която продължава до 22 март, ще разгледат състоянието на правата и свободите в около 30 страни, сред които Украйна, Венецуела и Сирия. Ще бъдат обсъдени теми като защитата на децата от насилие, спазването на правата на човека при борбата с тероризма и предотвратяването на изтезанията.
ЗАПЛАХА
Търсещите убежище чужденци в Източна Германия стават десет пъти по-често жертви на престъпления от омраза, отколкото тези в западната част на страната, сочи проучване, цитирано от "Дойче веле". Според данните на Центъра за европейски икономически изследвания в Лайбниц в бившата ГДР живеят сравнително по-малко мигранти, но атаките срещу тях се случват все по-често. В същото време стана ясно, че германското правителство е дало пари на 437 бежанци, за да се върнат в Сирия, през 2018 г. Правителството е защитило тази практика в отговор на искане за информация от депутат от Лявата партия, като е заявило, че "сирийските граждани по никакъв начин не са насърчавани от федералните власти да напуснат страната, но наистина се финансират доброволни заминавания".