Медия без
политическа реклама

Oтбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста

27 Яну. 2021
Мемориал "Яд Вашем" в Йерусалим. На снимката е Залата на имената, съдържаща страници със свидетелски показания, посветена на милиони евреи, загинали в Холокоста.
Уикипедия
Мемориал "Яд Вашем" в Йерусалим. На снимката е Залата на имената, съдържаща страници със свидетелски показания, посветена на милиони евреи, загинали в Холокоста.

Днес се отбелязва Международният ден в памет на жертвите на Холокоста. Датата е подбрана, тъй като на този ден през 1945 г. са освободени концлагеристите от лагера Аушвиц, припомня БГНЕС.

''Антисемитизмът предизвика Холокоста, но, уви, не изчезна с освобождаването на нацистките концентрационни лагери. Обезпокоена съм да видя отново засилена омраза към евреите в Европа и извън нея. Обстановката на пандемия подхранва появата на конспиративни теории и дезинформация, често насърчаващи антисемитски послания. Свидетели сме на тревожно разрастване на изопачаването и отричането на Холокоста. Не трябва никога да забравяме'', каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. ''Европа процъфтява, когато нейната еврейска общност и другите малцинства могат да живеят в мир и хармония. Ето защо по-късно тази година ще представим стратегия за борба с антисемитизма и насърчаване на еврейския живот в Европа”, добави фон дер Лайен.

 

Тревожна статистика

Според проучване на организацията "Конференция за материалните искове на евреите към Германия", проведено сред млади американци на възраст между 18 и 39 години, 23% вярват, че Холокостът е мит, че е преувеличен или не са сигурни какво точно представлява най-голямото престъпление на ХХ век. Това показва, че две трети от младите надежди на Америка не знаят, че приблизително 6 милиона евреи са били убити по време на Холокоста, а повече от един на всеки десет вярват, че евреите са причината за геноцида през Втората световна война.

48% от запитаните не могат да посочат местонахождението или името на нито един концентрационен лагер, създаден по време на Втората световна война. 23% вярват, че Холокостът е мит или е преувеличен, или не са сигурни какво представлява. Един на всеки осем (12%) заявява, че не е чувал за Холокоста.

56% от запитаните са казали, че са виждали нацистки символи в социалните медии, а почти половината (49%) са попадали на публикации за отричане или изкривяване на истината за Холокоста в социалните медии или другаде онлайн.

През 2021 г. Европейската комисия ще представи стратегия за борба с антисемитизма. С европейската законодателна рамка се гарантира защита от насилие, дискриминация и прояви на враждебност, мотивирани от антисемитизъм, и се инкриминира отричането и изопачаването на Холокоста в цяла Европа.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Аушвиц, Холокост

Още по темата