Медия без
политическа реклама

Oтбелязваме Международния ден в памет на жертвите на Холокоста

27 Яну. 2021
Мемориал "Яд Вашем" в Йерусалим. На снимката е Залата на имената, съдържаща страници със свидетелски показания, посветена на милиони евреи, загинали в Холокоста.
Уикипедия
Мемориал "Яд Вашем" в Йерусалим. На снимката е Залата на имената, съдържаща страници със свидетелски показания, посветена на милиони евреи, загинали в Холокоста.

Днес се отбелязва Международният ден в памет на жертвите на Холокоста. Датата е подбрана, тъй като на този ден през 1945 г. са освободени концлагеристите от лагера Аушвиц, припомня БГНЕС.

''Антисемитизмът предизвика Холокоста, но, уви, не изчезна с освобождаването на нацистките концентрационни лагери. Обезпокоена съм да видя отново засилена омраза към евреите в Европа и извън нея. Обстановката на пандемия подхранва появата на конспиративни теории и дезинформация, често насърчаващи антисемитски послания. Свидетели сме на тревожно разрастване на изопачаването и отричането на Холокоста. Не трябва никога да забравяме'', каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. ''Европа процъфтява, когато нейната еврейска общност и другите малцинства могат да живеят в мир и хармония. Ето защо по-късно тази година ще представим стратегия за борба с антисемитизма и насърчаване на еврейския живот в Европа”, добави фон дер Лайен.

76 years ago today over 7,000 prisoners of the German Nazi #Auschwitz camp, including some 700 children, were liberated by the soldiers of the Soviet Army. 1,689 days of murder, pain, suffering, and humiliation were over. Today we all remember. We must remember. | #Auschwitz76 pic.twitter.com/63Z0DtshPi

— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) January 27, 2021

 

Тревожна статистика

Според проучване на организацията "Конференция за материалните искове на евреите към Германия", проведено сред млади американци на възраст между 18 и 39 години, 23% вярват, че Холокостът е мит, че е преувеличен или не са сигурни какво точно представлява най-голямото престъпление на ХХ век. Това показва, че две трети от младите надежди на Америка не знаят, че приблизително 6 милиона евреи са били убити по време на Холокоста, а повече от един на всеки десет вярват, че евреите са причината за геноцида през Втората световна война.

48% от запитаните не могат да посочат местонахождението или името на нито един концентрационен лагер, създаден по време на Втората световна война. 23% вярват, че Холокостът е мит или е преувеличен, или не са сигурни какво представлява. Един на всеки осем (12%) заявява, че не е чувал за Холокоста.

56% от запитаните са казали, че са виждали нацистки символи в социалните медии, а почти половината (49%) са попадали на публикации за отричане или изкривяване на истината за Холокоста в социалните медии или другаде онлайн.

През 2021 г. Европейската комисия ще представи стратегия за борба с антисемитизма. С европейската законодателна рамка се гарантира защита от насилие, дискриминация и прояви на враждебност, мотивирани от антисемитизъм, и се инкриминира отричането и изопачаването на Холокоста в цяла Европа.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Аушвиц, Холокост

Още по темата