Медия без
политическа реклама

Пекин превъзпитава в лагери над 1 млн. души

Австралия разследва опит на Китай да внедри свой шпионин в парламента

26 Ноем. 2019
За тайните лагери в Синцзян има съмнения от доста време, но Китай твърди, че хората отиват в "центровете за обучение" доброволно.
ЕПА/БГНЕС
За тайните лагери в Синцзян има съмнения от доста време, но Китай твърди, че хората отиват в "центровете за обучение" доброволно.

Над 1 млн. души се намират в тайни лагери в китайската провинция Синцзян, където са изпратени без съд и присъда, разкриват поверителни документи на Китайската комунистическа партия, разпространени от  Международния консорциум на разследващите журналисти, в който влизат големи световни медии. Повечето от изпратените там са от мюсюлманското малцинство на уйгурите, които са подложени на системно промиване на мозъци и превъзпитание.  Документите, които са от 2017-2018 г., са предоставени на журналистите от уйгури, които живеят в изгнание. За първи път се появяват доказателства за преследванията, на които са подложени уйгурите в северозападната част на Китай. Официално Пекин нарича строго охраняваните лагери "центрове за обучение", както и настоява, че престоят в тях е на доброволен принцип. Разсекретените документи обаче показват, че картината е напълно различна. 

В тях има указания за управлението на лагерите - многобройните правила и ограничения, които трябва да спазват изпратените там. Зам.-секретар на комунистическата партия в Синцзян инструктира с бележка ръководителите на лагерите, че трябва да ги управляват като затвори с високи мерки за сигурност, със строга дисциплина, наказания и да не се допускат бягства. Обитателите им са подложени на превъзпитателни мерки, включително и физически наказания. От документите, наричани China cables, става ясно, че само за една седмица през юни 2017 г. са арестувани и изпратени 15 638 уйгури в лагерите.

Властите в Пекин обвиняват местното мюсюлманско малцинство в сепаратизъм и тероризъм. Китай активно следи и уйгурите, които живеят зад граница, като това е възложено на посолствата и консулствата. Те поддържат база данни, която съдържа информации от проведени разпити и видеоматериал от камерите за наблюдение в Синцзян. Властите в страната оспорват данните за броя на хората в лагерите и твърдят, че това са центрове за професионална подготовка, предназначени за борба срещу ислямската радикализация.

Преди дни американският в. "Ню Йорк таймс" съобщи, че се е добрал до  над 400 страници вътрешни документи на китайските управляващи, сред които и тайни речи на президента Си Цзинпин, в които той призовава от 2014 г. за борба срещу тероризма и сепаратизма в Синцзян.

 ШПИОНАЖ

Австралия разследва опит на Китай да внедри свой шпионин в парламента, твърдят местните медии. Според тв мрежа Nine заподозрян китайски шпионски кръг е искал австралиец от китайски произход да се кандидатира за депутат. По-късно обаче 32-годишният мъж е починал при мистериозни обстоятелства. Пекин категорично отрича обвиненията, но австралийските власти започнаха проверка. Премиерът Скот Морисън каза, че намира докладите за обезпокояващи, но предупреди да не се "прибързва със заключенията".

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?