Вътрешни указания на министъра на отбраната Пийт Хегсет показват, че основния акцент от външнополитическото внимание на САЩ е фокусиран върху защитата на Тайван от Китай и укрепването на националната отбрана на острова. В някои случаи документът е почти дословно копие на доклад на консервативния мозъчен тръст „Проект 2025“, пише "The Washington Post".
Хегсет е преориентирал американската армия към приоритетно възпиране на завземането на Тайван от Китай и укрепване на националната отбрана чрез „поемане на риск“ в Европа и други части на света, става ясно от секретен вътрешен меморандум за ръководство, който носи отпечатъците на консервативната фондация „Херитидж“.
Документът е написан в средата на март, той е от 8 страници, и очертава в широки подробности изпълнението на визията на президента Доналд Тръмп за подготовка и спечелване на потенциална война срещу Пекин и защита на Съединените щати от заплахи в „близката чужбина“, включително Гренландия и Панамския канал.
Първата администрация на Тръмп и администрацията на Байдън също характеризираха Китай като най-голямата заплаха за САЩ и насочиха силите към подготовка и възпиране на конфликти в Тихоокеанския регион. Но ръководството на Хегсет е необичайно в описанието си на потенциалното нахлуване в Тайван като изключителен оживяващ сценарий, който трябва да бъде приоритизиран пред другите потенциални опасности, т.е. цялата военна архитектура на САЩ трябва да се преориентира към Индо-тихоокеанския регион извън мисията за отбрана на родината.
Пентагонът е готов да „поеме риска в други театри“ предвид ограниченията на персонала и ресурсите и ще окаже натиск върху съюзниците в Европа, Близкия изток и Източна Азия да изразходват повече средства за отбрана, за да поемат те по-голяма част от ролята на възпиране срещу заплахите от Русия, Северна Корея и Иран.
"Китай е единствената заплаха за Министерството на отбраната, а отхвърлянето на китайското превземане на Тайван, което е свършен факт, като същевременно се защитава родината на САЩ, е единственият сценарий за Министерството на отбраната“, пише Хегсет.
Ако в Националната отбранителна стратегия на администрацията на Байдън от 2022 г. се наблягаше на съюзите в противодействието на руската агресия, наричайки „взаимноизгодните съюзи и съюзници ... нашето най-голямо глобално стратегическо предимство“, то при ръководство на Хегсет се казва, че НАТО трябва да поеме „много по-голямо“ споделяне на тежестта, тъй като САЩ няма да са склонни да предоставят сили, чиито приоритети са съсредоточени другаде.