Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри проектобюджета за отбрана за финансовата 2021 година, която започна на 1 октомври, предаде ТАСС, цитирана от агенция Фокус.
Проектобюджетът за отбрана с общ обем от над 740 млрд. долара предвижда отпускане на 635,5 млрд. долара за основни нужди на Пентагона, 26,6 млрд. долара за изпълнение на националните програми за сигурност чрез Министерството на енергетиката и 69 млрд. долара за операции зад граница. Документът, наред с други неща, включва разширяване на санкциите по газопроводите „Северен поток 2“ и „Турски поток“, както и задължителни ограничения за Анкара поради закупуването на руските зенитно-ракетни системи С-400. Освен това се планира да се отпуснат 250 милиона долара за военна помощ на Украйна.
През лятото първо контролираната от демократите Камара на представителите, а след това и републиканското мнозинство в Сената одобриха техните версии на проектобюджета за отбрана за фискалната 2021 година. За съгласуване на подробностите по тези два документа беше свикана комисия от представители на двете камари. Законодателите представиха договорения документ миналата седмица. Очаква се скоро да бъде разгледан от Сената на САЩ. Ако законопроектът бъде одобрен от горната камара на американския законодателен орган, той ще отиде при президента за подпис.
Президентът Доналд Тръмп се закани да наложи вето върху документа. Той изрази недоволство от липсата на клауза в проектобюджета за отмяна на чл. 230 от Закона за комуникационна етика от 1996 г., който защитава технологичните компании от съдебни дела за публикуване, изтриване или модериране на генерирано от потребителите съдържание. В края на май американският лидер подписа указ, регулиращ дейността на социалните мрежи в страната. Според Тръмп този документ има за цел да установи нов регламент, базиран на този раздел от закона. Както отбеляза по това време ръководителят на Белия дом, социалните мрежи, замесени в цензура или политически действия, вече няма да бъдат имунизирани от отговорност.
В допълнение, американският президент се противопоставя на предложения законопроект за задължително преименуване на военни съоръжения, кръстени на лидерите на Конфедеративните щати на Америка по време на Гражданската война в Америка (1861-1865), и премахване на всяка друга символика на робския Юг. Тръмп разкритикува и законопроекта заради ограниченията по въпроса за намаляването на броя на американските войски в чужбина.
Новоизбраният американски президент Джо Байдън номинира пенсионирания генерал Остин Лойд за министър на отбраната.
Ако бъде одобрен за поста, Лойд ще стане първият афроамериканец начело на Пентагона.
Между 2013 и 2016 година генералът ръководеше Централното командване на въоръжените сили на Съединените щати - СЕНТКОМ.