Полицията използва водно оръдие срещу хилядите протестиращи в столицата на Мианмар Найпидо. Те настояват властта да се върне на Аун Сан Су Чжи, срещу която беше организиран преврат миналата седмица и беше създаден върховен съвет, който да упралвява вместо демократично избраното правителство. Аун Сан Су Чжи е в неизвестност от задържането си миналия понеделник, но се смята, че е държана под домашен арест. Десетки други също са задържани, включително президентът на страната, членове на партията на Су Чжи ''Национална лига за демокрация'', както и адвокатът й.
Демонстрациите в цялата страна продължават вече няколко дни. Японският производител на автомобили ''Сузуки'' спря работа в двата си завода в Мианмар, за да гарантира безопасността на служителите си. Лекарите и медицинският персонал в десетки болници в Мианмар спряха работа в знак на протест срещу преврата и настояха за освобождаването на Су Чжи. Медиците също така не искат да лекуват военните, които настояват да получат медицинска помощ с приоритет за сметка на болните от Covid-19. Протест се надигна и на голямо кръстовище в центъра на най-големия град в страната, Янгон. Протестиращите носят плакати с призиви за освобождаването на Су Чжи, знамена в цветовете на партията ''Национална лига за демокрация'' и правят жеста с три изпънати пръста - препратка към филмите ''Игрите на глада'' и популярен символ на неотдавнашните протести в Тайланд.
Днес държавните медии за първи път споменаха протестите, твърдейки, че те застрашават стабилността на страната.
''Демокрацията може да бъде унищожена, ако няма дисциплина'', се казва в изявление на Министерството на информацията, цитирано от ''Асошиейтед Прес''. ''Ще трябва да предприемем правни действия, за да предотвратим протестите, които нарушават държавната стабилност, обществената безопасност и върховенството на закона''. Достъпът до интернет беше блокиран в цялата страна.
В международен план превратът е възприет като стъпка назад за Мианмар, след като страната постигна напредък към демокрация след пет десетилетия военна диктатура. Превратът беше направен в деня, в който новоизбраните депутати трябваше да заемат местата си в парламента след изборите през ноември. Военните заявиха, че гласуването е станало чрез измама, въпреки че избирателната комисия на страната отхвърли това твърдение, пропомня АП.