Правителството на Тайланд се затруднява да контролира безпрецедентните студентски протести, които започнаха преди пет дни в университетските кампуси в столицата Банкок и оттогава се разпространяват из цялата страна, предадоха световните медии. Протестиращите призовават за реформи в монархията, оставка на премиера Прают Чаноча и нова конституция. Според сегашните закони всеки, който "клевети, обижда или заплашва краля, кралицата, наследниците или регента“, може да получи до 15 години затвор.
Днес тайландската полиция заяви, че е разпоредила разследване на четири новинарски издания и е ограничила достъпа до приложението за съобщения Telegram. "Получихме информация от засегнатите разузнавателни звена, че части от съдържанието на изкривената информация, публикувана в тези сайтова, е изпозвана и разпространявана, за да предизвика объркване и размирици в обществото“, каза говорителят на полицията Кисана Фатаначароен на пресконференция, предаде Дойче веле. Съгласно съществуващите закони Националната комисия за радио и телевизия и Министерството на цифровата икономика в Тайланд имат право да забраняват излъчването и да блокират интернет съдържание.
Миналата седмица правителството обяви забрана за събиране на повече от четирима души на едно място в опит да спре набиращите сила демонстрации. В допълнение към спешния указ за забрана на протестите, властите също се опитаха да попречат на хората да се събират, като затвориха спирките на най-използваните линии на градския транспорт в Банкок. Управляващите предупредиха, че протестиращите могат да получат две години затвор, ако публикуват селфи от демонстрациите. Двама души са обвинени по закон, свързан с "насилие над кралицата“, след като миналата седмица група протестиращи нападна кралския кортеж с кралица Сутида. Обвиненията съдържат възможна смъртна присъда, ако съдът сметне, че животът й е бил застрашен.