За първи път от 1993 г. Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) няма да изпрати наблюдатели на парламентарните избори в Русия през септември. Причината са „големите ограничения“, наложени от руските власти, съобщават от организацията.
Официалната пречка, изтъкната от Кремъл, е пандемията, но в ОССЕ подозират, че има и други съображения в Москва. „Много съжаляваме, че нашето наблюдение на предстоящите избори в Русия няма да бъде възможно“, каза Матео Мекачи, директор на Службата на ОССЕ за демократични институции и права на човека (ODHIR). „Настояването на руските власти да ограничат броя на наблюдателит за съжаление направи днешната стъпка неизбежна“, обясни той.
ОССЕ е един от водещите световни органи за наблюдение на избори, който изпраща експерти от 57-те си държави-членки, за да определят дали дадени избори са свободни и честни.
На 17-19 септември руснаците ще гласуват за членове на долната камара на парламента (Държавната дума), както и за 39 регионални парламента и девет областни управители. В навечерието на изборите Кремъл увеличава натиска върху опозиционните политически фигури и независимите медии - особено върху поддържащите връзки с чужбина, които определя като "чуждестранни агенти".
Парламентарната асамблея на ОССЕ и службата на Матео Мекачи получиха предупреждание да изпратят не повече от 10 наблюдатели от асамблеята и 50 от службата. В ОССЕ обаче смятат, че за да си свършат работата, трябва да изпратят поне 80 наблюдатели за дълъг престой и 420 - за кратък. Санитарните мерки според тях са претекст за ограничаване на дейността им.