Голяма част от информацията за инцидента, при който загинаха 14 руски моряци подводничари, е държавна тайна и няма да бъде оповестена, заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС. Попитан от журналисти за какъв точно апарат и подводница става дума, Песков отбеляза, че Путин разполага с пълна информация за случилото се. Върховният главнокомандващ разполага с цялата информация, но цялата информация не може да стане обществено достояние, защото "спада към категорията на абсолютно секретните данни", подчерта Песков и добави, че този род информация няма да бъде обнародвана и по-късно.
Путин възложи на министъра на отбраната Сергей Шойгу да отлети за Североморск и на място да гарантира щателно разследване на причините за пожара на дълбоководния апарат на военноморския флот. Президентът отбеляза, че трагедията се е разиграла на необикновен научноизследователски съд с високопрофесионален екипаж, като седем от 14-те жертви са капитани първи ранг, а двама са носители на високото държавно звание "Герой на Русия", и добави, че това е "голяма загуба за флота и за армията изобщо". Шойгу информира държавния глава, че пожарът е възникнал в процеса на планови работи по изучаване на морското дъно в руски териториални води в Баренцово море на научноизследователски дълбоководен апарат на Северния флот. Загиналите са се отровили от продукти на горенето. Според в. "Ведомости" трагедията РАЗКРИТИЯ
Според източници, цитирани от руските вестници РБК и "Новая газета" авариралият апарат е подводница АС-12 с малък яден реактор, известна като "Лошарик", използвана за специални операции на голяма дълбочина. РБК цитира мнението на експерта Иля Крамник, че големият брой висши офицери, намирали се на подводницата, говори, че на борда е имало представители на различни части и може би екипажът е имал намерение да извършва някакви изпитания. Друг източник заявява пред вестника, че този тип подводници, работещи по проекта "Лошарик", са част от Главното управление за дълбоководни изследвания - уникална структура, която е част от ВМФ, но фактически "води свой живот". Главните им задачи са "прослушване" на чуждестранни подводни комуникационни линии, вдигане от дълбокото на интересни образци на въоръжения и военна техника, защита на аналогични руски комуникационни средства. Вестникът отбелязва, че на 2 юли, ден след аварията, край бреговете на Норвегия са започнали учения на НАТО за борба с подводници, но позовавайки се на американския експерт Майкъл Кофман, пише, че едва ли извънредната ситуация, възникнала на руския апарат, е свързана с тези учения. "Новая газета" твърди, че има оцелели от аварията и че в болница в Североморск пребивават петима пострадали военни моряци. Според други руски медии оцелелите са четирима.