Американският държавен секретар Майк Помпео обяви поредна рязка промяна в политиката на Вашингтон в Близкия изток, съобщи Си Ен Ен. Той съобщи, че администрацията на президента Доналд Тръмп вече не смята за незаконни еврейските селища на Западния бряг. Вашингтон се отказва от юридическо становище от 1978 г., според което еврейските селища в тези палестински територии са в нарушение на международното право. Те са създадени от Израел на Западния бряг на земя, окупирана по време на войната в Близкия изток от 1967 г. Това е поредната подкрепа на Тръмп в полза на Израел в ущърб на палестинците. Предишните две важни стъпки са признаването на Ерусалим за столица на Израел (2017 г.) и откриването на американско посолство там (2018 г.), както и признаването на анексирането през 1981 г. от Израел на Голанските възвишения, които се водят част от Сирия.
Израелското правителство приветства промяната на посоката на правителството на САЩ. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че по този начин се поправи „исторически грешно решение". Палестинското ръководство обвини в същото време Израел в кражба на палестинска земя и ограничаване на свободата на движение на палестинците. Набил Абу Рудейне, говорител на палестинския президент Махмуд Абас, заяви, че американското правителство носи „пълна отговорност за всякакви последици от този опасен ход". Остра критика отправиха и радикалните палестински организации "Хамас" и „Ислямски джихад“. Турция, както и другите арабски страни, също нарекоха селищата "незаконни".
Върховният представител на ЕС по външните въпроси и политиката за сигурност Федерика Могерини подчерта, че ЕС се придържа към политиката си по въпроса. „Позицията на ЕС по отношение на израелската политика за селища в окупираните палестински територии е ясна и непроменена: цялата дейност е незаконна съгласно международното право и подкопава жизнеспособността на двустранното решение и перспективите за траен мир“, заяви тя. ООН също предупреди, че не признава правото на Израел да изгражда селища в окупирания Западен бряг и ще счита това за нарушение на международното право. Руското МВнР заяви, че е нанесен удар на "правната база" за уреждане на конфликта и този ход може да доведе до ескалация на напрежението.
ТЕНДЕНЦИЯ
В Израел има над 120 подобни селища, в които живеят 600 000 души. Премиерът Бенямин Нетаняху обеща преди последните извънредни избори да ги анексира. Администрацията на Доналд Тръмп смята, че признаването на реалностите на терен ще ускори мира. Някои изследователи разтълкуваха този ход на Тръмп като подарък за Нетаняху в труден момент, когато оставането му във властта далеч не е сигурно.