Медия без
политическа реклама

САЩ санкционираха официални лица от Китай и Хонконг

17 Март 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС
Въпреки че Хонконг не е независима държава, тя ползва правата на независимо членство в международни организации и мероприятия, като Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество.

САЩ изготвиха списък от 24 официални лица от Китай и Хонконг, с които чуждестранни финансови организации няма да имат право да правят значителни транзакции, под заплаха от въвеждане на американски санкции. Това се казва в изявление на държавния секретар Антъни Блинкен.

Списъкът е бил съставен при обновяване на редовния доклад на Държавния департамент до Конгреса за ситуацията в Хонконг. "В настоящото обновление са добавени 24 официални лица от Китай и Хонконг, чиито действия са довели до намаляване на високото ниво на автономия на Хонконг - се казва в изявлението. - Чуждестранни финансови организации, които съзнателно осъществяват големи транзакции с лица, включени в настоящия доклад, попадат по действието на санкции".

Блинкен не назова поименно нито един от 24-те човека в списъка, но уточни, че в него има 14 зам.-председатели на Постоянния комитет на Общокитайското събрание на народните представители (парламента на Китай), служители на полицията в Хонконг, представители на отдела в Държавния съвет на Китай по въпросите на Хонконг и Макао, както и от други ведомства.

"Обновената версия на доклада за автономията на Хонконг подчертава нашето дълбоко безпокойство от решението, прието на 11 март от Общокитайското събрание на народните представители едностранно да нанесе ущърб на избирателната система в Хонконг - казва още Блинкен. - Тези действия още повече подкопават високата степен на автономия, която бе обещана на народа на Хонконг, и лишава жителите на Хонконг от глас за това как да бъдат устроени неговите управляващи институции".

Пекин смята, че новите санкции са намеса във вътрешните работи на Китай. Той се обявява категорично срещу това и ще предприеме всички необходими мерки, заяви по време на брифинг говорителят на външното министерство Чжао Лицзян.

„Това е сериозно нарушение на международното право и основните правила в международните отношения, груба намеса във вътрешните работи на Китай”, каза дипломатът.

 

ПРЕДИСТОРИЯ

Започнатата от Пекин реформа на избирателната система на Хонконг има за цел осигуряването на принципа "Хонконг се управлява от патриоти". Тя трябва да затвори пътищата за проникване на "антикитайски елементи" в системата на държавно управление на този специален административен район на Китай след приетия миналата година закон за защита на националната сигурност.

Резолюцията по разработване на съответния законопроект бе одобрена на 11 март от Общокитайското събрание на народните представители. Законът трябва да внесе поправки в приложения I и II на конституцията на Хонконг, след което необходимите промени ще бъдат включени в местното избирателно законодателство. 

В приетата на 11 март в Пекин резолюция става въпрос за усъвършенстване на изборните колегии в Хонконг и увеличаването на членовете им от 1200 до 155 човека. Тези колегии ще гласуват не само за ръководителя на хонконгската администрация, но и ще осигуряват голяма част от членовете на Законодателния съвет (парламента). При това контролът върху допускането на лица до кандидат депутатските списъци ще бъде засилен, а депутатите ще бъдат увеличени от 70 на 90 души.

Ключови думи:

САЩ, Китай, Хонконг, санкции

Още по темата