Северна Корея е рестартирала ядрен реактор, за който се смята, че е произвел плутоний за ядрени оръжия, се казва в годишния доклад на Международната агенция за атомна енергия на ООН, предава в. ''Гаридън''.
Агенцията няма достъп до Северна Корея, откакто Пхенян изгони инспекторите през 2009 г. След това страната продължи с програмата си за ядрени оръжия и скоро възобнови ядрените опити. Последното ядрено изпитание беше през 2017 г.
''Нямаше индикации за експлоатацията на реактора от началото на декември 2018 г. до началото на юли 2021 г.'', се казва в доклада на МААЕ за 5-мегаватния реактор в Йонбьон, ядрен комплекс в основата на ядрената програма на Северна Корея. "Въпреки това, от началото на юли 2021 г. има индикации, включително изпускане на охлаждаща вода, в съответствие с работата на реактора."
В доклада се казва, че продължителността на работата на реактора - пет месеца, от средата на февруари до началото на юли - предполага, че е обработена пълна партида гориво, за разлика от по-краткото време, необходимо за третиране на отпадъци.
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун предложи да демонтира ядрения комплекс в Йонбьон в замяна на облекчаване на санкциите по време на преговорите с бившия американски президент Доналд Тръмп в Ханой през 2019 г. Тези преговори обаче се провалиха, защото нито една от страните не желаеше да отстъпи. Екипът на Тръмп искаше в сделката да бъдат включени или балистични ракети, или други ядрени обекти, а Ким отказа да приеме размяна на Йонбьон за частично облекчаване на санкциите, припомня Си Ен Ен.