Иран и Съединените щати ще се срещнат в Оман на 12 април, потвърди иранският външен министър Абас Арагчи малко след като американския президент Тръмп заяви, че двете страни ще започнат директни разговори.
Арагчи ще ръководи делегацията на Техеран, САЩ ще бъдат представени от президентския пратеник Стив Уиткоф.
"Това е както възможност, така и тест. Топката е в полето на Америка", написа Арагчи в публикация в X.
Американският президент Доналд Тръмп заяви в понеделник, че Иран ще бъде в "голяма опасност", ако предстоящите преки разговори между САЩ и близкоизточната страна се провалят: "Мисля, че ако разговорите с Иран не бъдат успешни, Иран ще бъде в голяма опасност", каза Тръмп. "Иран не може да има ядрено оръжие и ако разговорите не бъдат успешни, всъщност мисля, че това ще бъде много лош ден за Иран."
Ако разговорите се състоят, те ще отбележат първото взаимодействие между американски и ирански официални лица, откакто Тръмп се оттегли от ядреното споразумение от 2015 г. преди седем години.
Големият спор е дали разговорите в Оман ще бъдат преки или непреки.
Трима висши ирански служители казаха пред The New York Times, че разказът на Тръмп за предстоящи директни разговори не е съвсем точен. Според тях дискусиите ще започнат непряко, като всяка делегация ще е в отделни стаи, докато йордански дипломати ще разменят съобщения между страните – формат, подобен на предишни преговори, по време на администрацията на Байдън.
Новинарската агенция Nour, която е свързана с иранското правителство, заяви: "Ходът на Тръмп може да се разглежда като част от психологическа и медийна игра, целяща да представи САЩ като "страната, търсеща преговори", и да прехвърли тежестта на липсата на диалог върху Иран."
След като Тръмп говори, висш ирански служител, пожелал анонимност, каза пред Ройтерс: "Разговорите няма да бъдат преки... Те ще бъдат с посредничеството на Оман." Оман, който поддържа добри отношения както със САЩ, така и с Иран, отдавна е канал за съобщения между съперничещите държави.
Върховният лидер на Иран Али Хаменей отказва да разреши преки ядрени преговори със Съединените щати, откакто Тръмп се отказа от предишното споразумение. Всяка среща лице в лице следователно би представлявала забележителна промяна. Въпреки това е малко вероятно иранските служители да се съгласят да демонтират обширната ядрена инфраструктура на страната, която е достигнала етап, в който гориво за ядрено оръжие може да бъде произведено в рамките на седмици, а доставено оръжие – в рамките на месеци.
Иранските източници добавиха, че Техеран може да се съгласи на преки разговори, ако първоначалните непреки дискусии покажат напредък.
Разговорите се провеждат на фона на нарастваща нестабилност. Въздушната отбрана на Иран около ключови ядрени обекти беше компрометирана след израелски въздушни удари миналия октомври. Освен това Иран вече не може да разчита на прокси групи – включително Хамас, Хизбула и сваленото сирийско правителство – да отговорят военно срещу Израел.
Вътре в Иран все повече гласове призовават страната да разработи ядрено оръжие, особено след като иранските слабости бяха разкрити по време на ракетна атака срещу Израел миналата година.
Седейки до Тръмп, Нетаняху заяви вечра, че всяко споразумение трябва да следва "либийския модел" – което означава, че Иран ще трябва напълно да демонтира и изнесе ядрените си активи. Въпреки това, докато ядреното оборудване на Либия беше предадено през 2003 г., преди дори да бъде разопаковано, иранската програма работи от години, разпръсната е из цялата страна и голяма част от нея е заровена под земята.
Ядреното споразумение от 2015 г. изискваше от Иран да премахне 97% от обогатения си уран и да запази само минимални количества заедно с оборудването си за производство на гориво. По това време тогавашният президент Барак Обама и висши служители описаха сделката като най-постижимия вариант.
Въпреки това, когато Тръмп се оттегли от сделката, Иран запази както оборудването, така и знанията бързо да рестартира програмата си. Смята се, че страната вече разполага с достатъчно материал за най-малко шест ядрени оръжия.
В началото на февруари The New York Times съобщи, че таен ирански екип проучва по-бърз – макар и по-груб – метод за конструиране на ядрено устройство.
Що се отнася до израелско-палестинския конфликт, Тръмп и Нетаняху увериха, че работят за ново споразумение за прекратяване на огъня в ивицата Газа, което да позволи да бъдат освободени оставащите заложници, които бяха отведени в палестинската територия при нападението на "Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г., предаде Франс прес.