Медия без
политическа реклама

Светът се затваря заради коронавируса

Супермаркети във Великобритания въвеждат часове само за възрастни хора

17 Март 2020Обновена
Табло с отменени полети на летището във Франкфурт
ЕПА/БГНЕС
Табло с отменени полети на летището във Франкфурт

Текат последните часове преди повсеместното затваряне на граници в опит да се забави разпространението на коронавируса. От 00.00 часа на 18 март България също затваря границите си за чужденци от 16 държави. Продължаваме да следим случващото се по света в тази невероятна ситуация:

Информация към 17 март за ограниченията в Турция, Естония, Израел, Ливан, Иран, Япония, РЮА от ситуационния център на МВнР - тук.

- И Берлин вдига болница, в която ще бъдат настанявани само заразени с COVID-19, обявиха местните власти. Тя ще бъде за 1000 пациенти и ще се намира на терена, на който се провежда традиционният Берлински панаир. Новата болница ще бъде изградена съвместно с германската армия. Тя ще подпомага работата на съществуващите клиники за спешна помощ, а няма да ги замени. По-рано през деня и властта в италианския град Милано обяви, че в следващите 10 дни ще бъде изградена нова болница за заразените с коронавируса. 

- Турция - Считано от 17 март 2020 г. Турция затвори въздушните си граници с още 6 европейски държави-Англия, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Египет, Ирландия и Швейцария като общата бройка на държавите, с които Турция е преустановила изпълнението на полети става 20. Турските автобусни превозвачи „Метро Туризъм", „Алпар Тур" и „Нилюфер" отменят курсовете си до България. Поради това решение местните автобусни превозвачи предлагат вариант за транспортиране на български граждани до Одрин, след това с маршрутка до ГКПП. Затварят се театри, киносалони, концертни зали, изложбени салони, сватбени салони, ресторанти, механи, кафета, таверни, кафенета, салони за наргиле, интернет кафета и всички видове игрални зали. В Наказателния кодекс на Турция е предвидено наказание лишаване от свобода от 2 месеца до 1 година за лица, които нарушават условията на въведена от властите карантина.

- Албания - От 16 март влезе пълна забрана за движение по пътищата на страната. На този етап не се препоръчва на български граждани да пътуват за Албания, защото сухопътните и въздушните граници са затворени. Българските граждани, намиращи се в Албания, които желаят да напуснат страната с личен транспорт трябва да се регистрират в държавната полиция за да получат разрешение за движение на автомобила. Единствената възможност по шосе е през ГКПП Кафтан на границата с Република Северна Македония до 24.00 часа на 17 март.

- Босна и Херцеговина – От днес в Босна и Херцеговина е обявено извънредно положение. Считано от 17 март 2020 г., граждани на държави от ЕС ще бъдат допускани на територията на Босна и Херцеговина единствено с валидни международни паспорти, а  не с лични карти. Предвижда се и редуциране или спиране на въздушни и железопътни линии в страната. Босна и Херцеговина забранява влизането на територията на страната на чужди граждани, които  са пребивавали в най-засегнатите от COVID-19  държави – Китай, Южна Корея, Япония, Италия, Иран, Франция, Румъния, Германия, Австрия, Испания, Швейцария и Белгия. Пристигащите чужди граждани, които скоро не са пребивавали в изброените държави, ще бъдат поставяни под 14 дневна самоизолация по преценка на местните здравни служби. Към момента няма въведени ограничения или забрани за вносителите/износителите на стоки и услуги. Затворени са границите на Сърбия с Босна и Херцеговина, както и на Черна Гора с Босна и Херцеговина. Влизането от територията на Босна и Херцеговина в Сърбия и в Черна Гора ще бъде позволено единствено на  гражданите двете страни, както и на чужденци с право на пребиваване в страната и шофьори на товарни камиони. На този етап единствен обходен маршрут за изход от Босна и Херцеговина остава преминаването през Хърватия или ползване на въздушен транспорт.

- Румъния - През периода на въведеното за 30 дни от 16 март извънредно положение ще бъдат ограничени правото на движение, личен и семеен живот, неприкосновеността на дома, образование, свобода на събиранията, право на частна собственост, на стачки, както и икономическата свобода. Затворени остават училищата и университетите. Публичните институции, както и частните компании, допринасят за информираността на граждани, чрез кампании, относно предприетите мерки и дейности на национално ниво. Предвидено е поетапно и постепенно прекратяване на автомобилния, железопътния, морския, речния или въздушния трафик по различни маршрути, както и на метрото. Временно ще бъдат затваряни ресторанти, хотели, кафенета, клубове, казина, централи на сдружения и други обществени места.

- Чешка република - От 16 март 2020 г. в областта Централна Моравия е затворен достъпът до три града (Уничов, Червенка и Литовел) и 18 села. Забранено е жителите на тези населени места да ги напускат, както и достъпът на външни лица. Забраната е в сила за 14 дни. Чешките власти препоръчват на хората над 70 години в страната да не напускат домовете си. Правителството призовава за ограничаване престоя на обществени места, както и за ограничаване на контактите с други лица. Отменени са всички обществени и частни събития. Затворени са магазините, с изключение на тези за хранителни стоки, аптеки, дрогерии и бензиностанции. Всички граждани, завърнали се от рискова страна, следва да се свържат по безконтактен начин с личните си лекари или с най-близката служба по хигиена. Същите граждани задължително преминават 2-седмична домашна карантина.

- Словашка република – От 17 март 2020 г. се затварят граничните пунктове с Полша, която първа вече направи това. Спира за период от 14 дни  пътническите полети на трите международни летища в страната - в Братислава, Кошице и Попрад. Частните и карго полетите няма да бъдат засегнати. Международните превозвачи няма да бъдат ограничавани, за да могат доставките да вървят ритмично. Необходимо е обаче шофьорите на камиони да носят маска.  Шофьори на по-малки превозни средства (до 3,5 тона) с товари, които  представят неотложни медицински стоки, ще бъдат допускани на територията на Словашката република. Затварят се всички търговски обекти и доставчици на услуги, с изключение на автосервизите, сервизите за смяна на гуми, пътна помощ, обществените перални и химическо чистене, пощите, както и таксиметровите служби.

- Кипър – За периода 16 март - 30 април 2020 г. до територията на страната се допускат само граждани на Кипър и такива, които имат разрешение за пребиваване. Независимо дали са кипърски граждани, граждани на ЕС или трети страни, те задължително трябва да представят и медицинско удостоверение, издадено от лицензирана лаборатория от страната на пристигане, че не са заразени с COVID-19. Удостоверението трябва да е издадено до 4 дни от датата на влизане на територията на Кипър. Всички влизащи и притежаващи горепосочените документи, задължително ще бъдат поставяни под 14-дневна карантина в специално обособени за целта места. Министерството на здравеопазването на Кипър обяви, че за пътници, пристигащи от България ще се приемат само изследвания, направени от Национален център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София. Тъй като НЦЗПБ не извършва такива тестове, е поискана информация за акредитирани лаборатории, които извършват такива изследвания на хора без симптоми, за да бъде предоставена на кипърските власти, които да обновят списъка на лабораториите, чиито тестове ще приемат.

- Португалия – Считано от 17 март 2020 г. максимално се ограничава влизането на пътуващи от Испания, което от своя страна е разрешено единствено през 9-те сухопътни ГККП. Изключения за влизане на португалска територия от Испания се правят само за португалски граждани, за постоянно пребиваващи в Португалия, за превозвачи на стоки, за трансгранични работници, в случаи на пътувания за събиране на членове на семейства от трансграничните зони, както и за дипломатически персонал. Всички полети между португалски и испански летища са отменени, считано от 16 март 2020 год. Всички железопътни и плавателни транспортни връзки между Португалия и Испания също са прекъснати. Единствената възможност за завръщане от Португалия в България засега е със самолет (с директен полет до София, или с прекачване в друга европейска държава, с изключение на Испания). Същевременно, всички възнамеряващи да пътуват със самолет за България трябва да се информират внимателно за евентуални настъпили промени чрез съответните авиокомпании.

- Норвегия и Исландия - Считано от 17 март 2020 г., задължителният режим на 14 дневна карантина вече важи за всички, влизащи на територията на Норвегия, освен работниците, които преминават границите редовно във връзка със своите трудови задължения. Превозвачите на хора и стоки също са освободени от изискването за карантина. Летищата остават отворени за желаещите да напуснат страната. Умишленото или грубо нарушение на разпоредбите се наказва с глоба или лишаване от свобода за срок до 6 месеца. За нарушителите на наложената 14 дневна карантина глобата е в размер на 20 000 норвежки крони /приблизително 3400 лева/. Не са въведени ограничения за влизане в Исландия, пристигащите в страната не се поставят под карантина.

- Украйна - С решение на правителството от 18 март до 03 април 2020 г. се преустановяват  железопътните, авиационните и автобусните междуградски и междуобластни пътнически превози. Градските превози на пътници ще се осъществяват в режим до 10 души в маршрутни таксита и до 20 души в тролейбуси, автобуси и вагони на трамваи. Ще бъде прекратена работата на метрополитените в градовете. От 17 март се забранява движението на метрото в Киев, Харков и Днепър, а от 18 март в цялата страна. Киевската администрация въвежда ограничения, считано от 17 март, за придвижване на гражданите в столицата. Затварят се всички търговски обекти с изключение на хранителни магазини, аптеки, банкови и застрахователни офиси и бензиностанции. Забранява се провеждането на културни, спортни, социални, религиозни и др. мероприятия с масово участие на граждани. Преустановява се работата на всички обекти за бързо хранене, заведения, кафенета, ресторанти, барове и др.

- Армения - На 16 март арменското правителство прие решение за въвеждане на извънредно положение. Периодът на неговото действие е от 18,30 часа на 16-ти март т.г. до 09,00 часа на 16 април. В тази връзка се забранява влизането в страната на чужди граждани от рисковите зони на заразяване с коронавирус. Изключение са прави единствено за дипломати, членове на международни организации, членове на официални делегации, граждани с постоянно пребиваване на територията на Армения и за арменските граждани. Затворени са всички сухопътни граници на Армения. През сухопътните ГКПП при специален режим се разрешава транспорт на стоки и товари. Приоритет са стоките от първа необходимост. Налагат се ограничения на въздушния транспорт.

- Унгария обяви, че ще пропусне транзитно 20-километрова колона от тирове, сред които и български, струпани на границата от австрийска страна при Хадйешалом, съобщи БНТ. Унгария затвори от днес границите си за чужденци като мярка срещу разпространението на коронавируса. Външният министър на страната Петер Сиярто обясни, че изключението се прави по молба на българското и на румънското правителство. Транзитното преминаване обаче ще стане по строго определен маршрут и в точно определено време. Българските шофьори ще могат да тръгнат в 22,00 ч. бълг. време. Коридорът за тях ще е отворен до 1,00 ч.

- Супермаркети във Великобритания въвеждат часове само за възрастни хора. Част от веригите отвориха днес един час по-рано, за да позволят на най-уязвимите си клиенти да пазаруват спокойно. Някои от тях смятат да предлагат подобен "сребърен час" три пъти в седмицата.

- Саудитска Арабия спира моленето в джамиите в опит да ограничи разпространението на коронавируса. Молитвите ще продължат само в двете най-важни джамии в Мека и Медина.

- Броят на потвърдените случаи в Гърция се повиши от 352 на 387, жертвите са вече пет.

- Словения – От 17 март Словения ограничава движението във въздушното пространство на страната до второ нареждане. Затварянето на въздушното пространство няма да важи за специални чартърни полети по хуманитарни причини, за хеликоптерите на полицията, словенската армия, болничните заведения и Планинската спасителна служба. До полунощ на 17 март Словения ще оказва съдействие за прибирането на словенски граждани, намиращи се извън страната. Отправен е апел към всички с вече закупени самолетни билети да не ги използват през днешния ден, тъй като няма да има начин за завръщането им.

- Франция – От 12.00 часа на 17 март, за срок от 15 дни, влезе в сила забрана на неналожителните излизания, бяха наложени и строги ограничения в придвижването във Франция. Остават разрешени излизанията за набавяне на хранителни продукти и медикаменти, индивидуални излизания за придвижване до работа, когато опцията „работа от вкъщи" е невъзможна, както и за спорт. Отложен е вторият тур на местните избори, предвиден за идната неделя. Новата дата ще бъде съобщена допълнително от правителството. Френското правителство ще приеме пакет от 45 млрд. евро помощ за бизнеса и служителите заради кризата с коронавируса, обяви финансовият министър Брюно льо Мер. Помощта се обосновава с прогнозите, че икономическият ръст на страната ще бъде отрицателен. Междувременно президентът Еманюел Макрон обяви, че се замразяват всички текущи реформи във Франция, включително неговата спорна пенсионна реформа, заради която продължават протестите на "жълтите жилетки". Вторият тур на местните избори, който трябваше да се състои идната неделя, се отлага за 21 юни.

- Република Корея – От 19 март се въвеждат по-стриктни гранични проверки за чужди граждани, притежатели на всякакви видове паспорти, както и за южнокорейски граждани, пристигащи от чужбина и влизащи на южнокорейска територия. Мерките ще включват попълване на информационна здравна карта с координати за контакт в страната (още в самолета), проверка на температурата, като при необходимост карантинните власти ще извършват прегледи, качване на специално приложение за самодиагностика на телефона и подаване на информация за здравословното състояние до компетентните власти в продължение на 14 дни.

- Австралия и Нова Зеландия – На територия на двете държави няма да се допускат лица, отпътували или преминали транзитно през Китай, Иран, Република Корея и Италия през последните 14 дни. Изключение са австралийски и новозеландски граждани, постоянно пребиваващи, преки роднини на австралийски и новозеландски граждани и постоянно пребиваващи, в т.ч. съпрузи, деца и настойници (изключение се прави и за ученици 11 и 12 клас в австралийски и новозеландски училища, намиращи се в Китай при въвеждането на мерките.). Абсолютно всички, пристигащи в Австралия и Нова Зеландия са длъжни да се самоизолират (да се поставят под доброволна карантина) за 14 дни от датата на пристигане. Неспазване на тази мярка се наказва с тежки глоби или депортиране. Забранено е акостирането на круизни кораби на територия и на дете държави.

- Кандидат за приемник на германския канцлер Ангела Меркел - Фридрих Мерц - е дал положителна проба за коронавирус. "Тестът, направен в неделя, е позитивен. Ще остана у дома под карантина до края на следващата седмица", обяви негов говорител. Мерц е сред фаворитите за лидер на консервативния Християндемократичен съюз (ХДС), след като Анегрет Крамп-Каренбауер обяви през миналия месец, че подава своята оставка. Заради COVID-19 ХДС отложи конференцията, планирана за края на април, на която трябва да си избере своя нов лидер.

- 19 души са починали в рамките на пет дни в дом за възрастни хора в Мадрид, след като са се заразили с коронавирус, писа в. "Ел паис". В сградата живеят 130 души. Домът вече е поставен под карантина. Служители обаче разказват, че ситуацията вътре е хаотична, голяма част от персонала е заразен с COVID-19 и няма достатъчно служители, които да обгрижват болните. С 80% днес е намалял пътникопотокът в обществения транспорт в испанската столица Мадрид. Много малко са пътниците в регионалните влакове, метрото и автобусите. Властите наложиха строги ограничения за движение на хората с цел ограничаване на разпространението на заразата. Предвидени са глоби от 500 евро за нарушителите. В Мадридска област са най-много заразените с коронавируса в цяла Испания, следвана от Каталуния, Страната на баските и Андалусия. Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 в страната е 11 178, което е ръст с почти 2000 спрямо вчера. 563-ма пациенти са в тежко състояние, а жертвите са 491. 

- Северна Македония отлага предсрочните парламентарни избори, насрочени за 12 април, заради кризата с разпространението на COVID-19. Решението е взето на изънредна среща на лидерите на основните политически сили при президента Стево Пендаровски. До момента общият брой на заразените в РС Македония с коронавирус е 23. Най-сериозно е положението в град Дебър и Център Жупа. В инфекциозната болница в Скопие са настанени 14 заразени с коронавирус. Преди това властта в Скопие обяви, че затваря границите си. Правителството реши да затвори всички гранични пунктове в страната за преминаване на чуждестранни граждани, пътници и превозни средства, с изключение на преминаващи транзитно товарни превозни средства, представители на дипломатическия корпус в страната, както и за други лица, за които достъпът ще бъде осигурен от Министерството на вътрешните работи. Международното летище Скопие също ще бъде затворено. 

Затварянето на граничните пунктове не важи за транзитно преминаващите товарни превозни средства, представители на дипломатическия корпус в страната, както и за други лица, за които има разрешение от министерството на вътрешните работи.  Българите, които са заварени от ограничителната мярка в Република Северна Македония, ще могат да се завърнат в страната ни.

При необходимост от съдействие, българските граждани могат да потърсят: 

-Посолството ни в Република Северна Македония: +389 2 3246 491; +389 2 3229 444.  Дежурни телефони в извънработно време: +389 2 32 29 444; +389 2 32 46 491; +389  75 280 013;

-Ситуационния център на МВнР в София: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56; +359 2 948 30 52; +359 2 948 2552; +359 2 948 20 85 и на имейл адрес [email protected].

- Европейският съд за правата на човека, който се намира във френския град Страсбург, обяви днес, че затваря сградата си за своите служители и посетители, защото трябва да се съобрази с режима за борба с коронавируса, въведен на територията на Франция. Работата му ще продължи дистанционно, като се отменят изслушванията и устните състезания в зала. Ще се гледат само приоритетните дела, които не търпят отлагане. За да не бъдат ощетени тъжителите, 6-месечният срок за подаване на жалби след изчерпването на възможностите на националните съдебни системи спира да тече в продължение на един месец, смятано от 16 март.

- Италия за 10 дни ще построи болница, в която да бъдат настанени заразени с коронавируса. Тя ще бъде издигната край Милано, обяви управителят на областта Ломбардия Атилио Фонтана. Около 500 души е планирано да приеме новата болница. Съоръжението ще бъде подобно на тези, които бяха изградени за няколко дни в най-засегнатия от COVID-19 китайски град Ухан. 

- "Всеки се учи в крачка с развитието на пандемията и това означава да търсим начини да се адаптираме", заяви по адрес на Великобритания Дейвид Набаро, специален представител на СЗО за настоящата криза. Той не пожела да критикува забавянето на мерките за ограничаване на заразата в страната, но приветства рязката промяна от снощи. Набаро е провел разговор с премиера на Великобритания Борис Джонсън, след като най-сетне и Лондон призова населението да се въздържа от ненужни контакти и пътувания, да избягва баровете и театрите и пр.

- Американският президент Доналд Тръмп отново предизвика напрежение с Китай, след като нарече COVID-19 "китайския вирус". В туит вчера той обяви: "САЩ мощно ще подкрепят всички индустрии, като авиокомпании и др., които са особено засегнати от Китайския Вирус." Двете страни си прехвърлят вината за пандемията, като преди дни високопоставен служител на външното министерство на Китай обяви, че вирусът е внесен в страната от американски военни, а Вашингтон привика китайския посланик в САЩ за обяснения.

- За трети пореден ден Южна Корея регистрира под 100 нови случая - днес те са 84. Като всички други, страната също затяга граничния си контрол, за да спре внасянето на вируса отвън.

- Растат опасенията, че вирусът няма да ни остави със затоплянето на времето. Учените следят с особено внимание случващото се в страните от Югоизточна Азия, където се наблюдава нова вълна на заразени. В Тайланд случаите се увеличиха с 30 и вече са 177. В Малайзия са 553, във Филипините миналата седмица се увеличиха от шест на 140.

- Случаите на коронавирус по целия свят прехвърлиха 180 000. Към момента по данни на института "Джон Хопкинс" заразените са 182 406. Смъртните случаи са 7154, оздравелите - 79 433. Десетте страни с най-много заразени са Китай (81 050), Италия (27 980), Иран (14 991), Испания (11 178), Южна Корея (8320), Германия (7272), Франция (6650), САЩ (4661), Швейцария (2330), Великобритания (1553).

- Азиатските борси продължават да потъват след черния понеделник, с който светът навлезе в нов етап на кризата. Вчера "Уолстрийт" преживя най-кошмарния си ден от повече от 30 години. Въпреки опитите на правителства и централни банки да успокоят пазарите с обещания за колосални стимули и намаляване на лихви, затварянето на границите блокира глобалната икономика, коментира АФП. Първата страна, която затвори фондовата си борса, е Филипините. В Австралия днес индексите малко подскочиха, след като предния ден се сринаха с 9.7% в най-големия срив, регистриран някога. След това кратко подобрение обаче ситуацията отново се влошава. Хонконг и Шанхай губят над 1%, а Сеул, Джакарта и Тайпе - над 3%. Токио приключи тази сутрин с 0.5% понижение.

- Сингапур е поредната страна, в която хората изпаднаха в паника за презапасяване, след като Малайзия обяви, че затваря границите си. Във вторник населението се втурна да пазарува в супермаркетите, въпреки че правителството увери, че недостиг на основни храни и продукти не се очаква.

- Индия затвори Тадж Махал. Властите в гигантският мегаполис Мумбай разпоредиха всички фирми, чиято дейност не е от непосредствена необходимост, да изпратят половината си персонал вкъщи.

- Най-голямата фавела в Бразилия - Росиня, настоя властите да забранят достъпа на чужденци до пределите й. Росиня е дом на около 70 000 души. Те си имат асоциация, която обяви, че са разпоредени мерки за повишена хигиена, но опасенията са, че заразата се разнася от чужденците.

 

Събитията от изминалото денонощие можете да проследите тук

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пандемия, COVID-19