Социалната мрежа TikTok наскоро е премахнала няколко мрежи от акаунти заради намеса в изборите в Румъния, заявиха ръководителите на платформата по време на изслушване в Европейския парламент.
"Политико" припомня, че платформата беше разкритикувана заради начина, по който е подходила с информацията по време на първия тур на президентските избори в Румъния, които донесоха победа на ултранационалиста Калин Джорджеску, отчасти благодарение на късния скок в броя на гледанията на негово съдържание. TikTok яростно защити подхода си по време на изслушването в Европейския парламент. Най-големият лобист на платформата в Брюксел Каролин Гриър каза, че платформата има 95 модератори на съдържание в Румъния, което е доста голям брой местни модератори в сравнение с други платформи.
Ръководителите на социалната мрежа разкриха, че са премахнали две кампании, насочени към румънските гласоподаватели, и една кампания, която преди това е била свързана с подкрепяния от Кремъл медиен канал Sputnik и която отново се е появила в платформата.
Всички тези кампании са били премахнати в петък, 29 ноември - между първия тур на президентските избори и парламентарния вот в Румъния, който се проведе в неделя, 1 декември. Вторият тур на президентските избори ще се проведе на 8 декември.
Според показанията, мрежа от 78 акаунта с 1781 последователи се е опитала да популяризира ултранационалиста и крайнодесен политик Калин Джорджеску, а друга от 12 акаунта се опитала да насърчи независимия кандидат Мирча Джоана. Оказва се, че това са много малки мрежи, стартирани от Румъния и насочени към румънска аудитория, каза Бри Пегум, глобален ръководител на отдела за автентичност и прозрачност на TikTok.
Кампанията на Sputnik е включвала 11 акаунта с близо 140 000 последователи. От TikTok казаха, че свалянето на въпросните акаунти е част от редовно почистване и не е непременно свързано с Румъния. През септември новинарска агенция Sputnik бе забранена в платформата поради опити за намеса в изборите в САЩ, но въпреки това продължава редовно да създава нови акаунти. Също през септември TikTok премахна мрежа от 22 акаунта, които са се опитвали да насочат към румънската аудитория дезинформация и наративи, критични към настоящото румънско правителство, съобщиха тогава от компанията.
Румънските власти поискаха от Европейската комисия да разследва дали TikTok спазва законодателството на ЕС за социалните медии, което предвижда, че социалните мрежи трябва да оценяват съдържание според това какви рискове крие за честността на изборите. Комисията изпрати въпроси на TikTok като част от текущо проучване на политиките на компанията за модериране на съдържание и очаква отговор до средата на декември.
Meta и операциите за влияние
Технологичният гигант Meta, който притежава Facebook, Instagram и WhatsApp се е намесил, за да премахне около 20 тайни операции за влияние по целия свят тази година, предава "Гардиън".
Президентът по глобалните въпроси в компанията Ник Клег каза по време на брифинг, че ''Русия все още е източник номер 1 на враждебна онлайн активност'', но и че е използван поразително малко изкуствен интелект в една от най-натоварените години в света по отношение на парламентарни и президентски избори.
Експертите по сигурността на Meta е трябвало да се справят с нова операция, използваща фалшиви акаунти, за да манипулират публичния дебат. Инцидентите с "координирано неавтентично поведение" включват руска мрежа, използваща десетки акаунти във Facebook и фиктивни новинарски уебсайтове, за да се насочат към хора в Грузия, Армения и Азербайджан. Друга операция е била базирана в Русия и е използвала изкуствен интелект за създаване на уебсайтове с фалшиви новини под логото на Fox News и Telegraph, за да се опита да отслаби подкрепата на Запада за Украйна, и е използвала франкофонски сайтове с фалшиви новини, за да популяризира ролята на Русия в Африка и да критикува тази на Франция.
Русия остава основен източник на тайни операции за влияние, които технологичният гигант Meta е прекъснал до момента – с общо 39 прекъснати мрежи от 2017 г. насам. Следващите най-чести източници на чужда намеса, открити от Meta, са Иран и Китай.